Beskid Śląski - najpiękniejsze szczyty [Lista]
Beskid Śląski,Beskidy,Góry,Polska

Beskid Śląski – najpiękniejsze szczyty [Lista]

Beskid Śląski to rozległe pasmo górskie położone na południu województwa śląskiego. Najwyższym szczytem całego pasma jest Skrzyczne. Wznosi się ono na wysokość 1257 m n.p.m. Do innych ważnych szczytów Beskidu Śląskiego należą Barania Góra, Klimczok, Szyndzielnia, czy Błatnia. Beskid Śląski jest popularny zarówno wśród miłośników górskich wędrówek, jak i kochających sporty zimowe. 

1. Ochodzita (895 m n.p.m.)

Ochodzita jest dla nas jednym z ciekawszych szczytów leżących w Beskidzie Śląskim. Wszystko ze względu na fakt, że z jego wierzchołka rozpościera się przepiękna panorama 360 stopni obejmująca inne szczyty Beskidu Śląskiego, a także Beskidu Żywieckiego, Małego, Śląsko- Morawskiego, a przy sprzyjających warunkach również Tatry, czy Małą Fatrę. Na szczycie każdy znajdzie swoje miejsce, z którego może rozkoszować się świetnymi widokami. Kolejnym argumentem, który przemawia za Ochodzitą jest jej bardzo łatwa dostępność. Ścieżką z parkingu na szczyt  idzie się zaledwie ok. 10 minut, co daje możliwość zdobycia jej wieczorem, czy przed wschodem Słońca. 

Malownicze krajobrazy na Ochodzitej
Malownicze krajobrazy na Ochodzitej

2. Kotarz (974 m n.p.m.) 

Kotarz to szczyt leżący pomiędzy Szczyrkiem, a Brenną, z którego wierzchołka rozpościera się panorama na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, czyli Skrzyczne. Ale to nie sam wierzchołek Kotarza skupia naszą uwagę, ale jego zachodnie zbocza. To na nich rozpościera się niezwykle malownicza Hala Jaworowa. Jej rozległość sprawia, że widoki jakie się z niej rozpościerają zaspokoją niejednego malkontenta. Wielka Czantoria, Równica, Soszów, Stożek Wielki wydają się być jak na wyciągnięcie ręki. W oddali natomiast możemy zobaczyć szczyty Beskidu Śląsko- Morawskiego, a na północny- zachód zabudowania województwa śląskiego. 

Hala Jaworowa urzeknie każdego
Hala Jaworowa urzeknie każdego

3. Klimczok (1113 m n.p.m.)

Klimczok to kolejny ze szczytów, który warto zdobyć przemierzając szlaki Beskidu Śląskiego. Rozpościera się z niego wspaniała panorama na Skrzyczne, Babią Górę, Pilsko czy nawet Tatry. Tuż poniżej szczytu znajduje się miejsce, w którym znajdziecie pamiątki pochodzące z różnych gór świata pozostawiane przez turystów. Na Klimczoku znajduje się także wyciąg narciarski, a na przeciwległym stoku (u podnóża Magurki) schronisko. 

Z Klimczoka rozpościera się piękna panorama na Babią Górę, Pilsko oraz Tatry
Z Klimczoka rozpościera się piękna panorama na Babią Górę, Pilsko oraz Tatry

4. Szyndzielnia (1028 m n.p.m.)

Będąc na Klimczoku nie sposób nie zdobyć leżącej 2 kilometry od niego, Szyndzielni. Sam szczyt jest zalesiony i nie oferuje jakichkolwiek widoków, jednak tuż poniżej szczytu znajduje się schronisko, z którego tarasu rozpościera się piękna panorama na Beskid Mały, a także Tatry. Szarlotka z takim widokiem smakuje wybornie!:) Na Szyndzielnię można również dostać się kolejką gondolową z Bielska- Białej (górna stacja kolejki znajduje się kilkaset metrów od schroniska), dzięki czemu szczyt ten jest łatwo dostępny, nawet dla przeciętnego turysty. 

Schronisko PTTK na Szyndzielni
Schronisko PTTK na Szyndzielni

5. Barania Góra (1220 m n.p.m.)

Baranią Górę warto zdobyć z kilku powodów. Po pierwsze na jej zboczach znajdują się źródła najdłuższej polskiej rzeki, czyli Wisły. Po drugie na wierzchołku Baraniej Góry znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się przepiękna panorama obejmująca pozostałe szczyty Beskidu Śląskiego, Babią Górę, Pilsko, a także nawet Tatry, czy Małą Fatrę. U podnóża szczytu Baraniej Góry odnajdziemy także schronisko PTTK, charakteryzujące się bardzo miłą obsługą i świetną kuchnią. 

Z wieży widokowej na Baraniej Górze można podziwiać piękną panoramę na Małą Fatrę
Z wieży widokowej na Baraniej Górze można podziwiać piękną panoramę na Małą Fatrę

6. Cieńków Niżni (720 m n.p.m.)

Na ten niewysoki szczyt można się dostać najłatwiej z dzielnicy Wisły- Malinki, do której dotrzemy kierując się z centrum miasta Adama Małysza na Szczyrk. Malownicze krajobrazy rozciągające się na Cieńkowie zauroczą każdego miłośnika górskich wędrówek. Tutaj jest po prostu pięknie! Uwagę przyciąga bez wątpienia Jezioro Czerniańskie z wznoszącym się nad nim Pałacykiem Prezydenckim. Na Cieńkowie znajduje się także bacówka, w której można zasmakować owczych serów, a to wszystko w wyjątkowo pięknej scenerii. Cieńków jest bardzo łatwo dostępnym szczytem dla turystów. Pokonanie najkrótszego szlaku, który na niego prowadzi nie powinno zająć więcej niż 30 minut. Co więcej, można tutaj dostać się także wyciągiem krzesełkowym. 

Cienków Niżni choć łatwo dostępny ma wyjątkowy urok
Cienków Niżni choć łatwo dostępny ma wyjątkowy urok

7. Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.)

Trzy Kopce Wiślańskie to łatwy i przyjemny szczyt, na którego zdobycie mogą pokusić się całe rodziny. Najczęściej wybierane szlaki, które na niego prowadzą wiodą z Wisły, Brennej oraz z Przełęczy Salmopolskiej (znajdującej się na drodze łączącej Wisłę ze Szczyrkiem). W pobliżu wierzchołka znajduje się kultowe schronisko Telesforówka, przy którym znajduje się charakterystyczny już dla tego miejsca garbus. Sprzed Telesforówki rozpościera się piękna panorama na Halę Jaworową, Grabową, czy Skrzyczne. 

Kultowy garbus i Telesforówka w pobliżu wierzchołka Trzech Kopców Wiślanych
Kultowy garbus i Telesforówka w pobliżu wierzchołka Trzech Kopców Wiślanych

8. Wielka Czantoria (995 m n.p.m.)

Wielka Czantoria wznosi się nad Ustroniem, a przez jej wierzchołek przechodzi granica polsko- czeska. Na szczycie możemy raczyć się piękną panoramą, którą najlepiej oglądać z 29- metrowej wieży widokowej. Rozpościera się z niej widok na Ustroń, Wisłę, najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego, a także Śląsko- Morawskiego. Najkrótszy szlak na Wielką Czantorię wiedzie z dzielnicy Ustronia- Polany. Tam znajduje się także dolna stacja wyciągu krzesełkowego, którym można się dostać na Polanę Stokłosica, znajdującą się zaledwie kilkaset metrów poniżej szczytu.

Z wieży widokowej na Czantorii można podziwiać piękną panoramę na Ustroń i Równicę
Z wieży widokowej na Czantorii można podziwiać piękną panoramę na Ustroń i Równicę

9. Magurka Radziechowska (1108 m n.p.m.)

Długo się zastanawialiśmy, czy w tym zestawieniu umieścić Malinowską Skałę, czy mniej popularną Magurkę Radziechowską. Zdecydowaliśmy się na tą drugą. Z niej, a także znajdującej się w jej pobliżu Hali Radziechowskiej rozpościera się piękna panorama na Babią Górę, Pilsko, Tatry, czy szczyty znajdujące się w obrębie, tzw. Worka Raczańskiego. Na Hali Radziechowskiej znajduje niezwykle klimatyczny szałas pasterski, w którym można usiąść i pokontemplować w cudownych okolicznościach przyrody. A jak komuś za mało pięknych widoków, to z Magurki Radziechowskiej tylko “rzut beretem” na Malinowską Skałę, czy Baranią Górę;)

Malownicze krajobrazy z Magurki Radziechowskiej o zachodzie Słońca
Malownicze krajobrazy z Magurki Radziechowskiej o zachodzie Słońca

10. Skrzyczne (1257 m n.p.m.) i Malinowska Skała

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego- Skrzycznego. Najpopularniejsze szlaki na jego wierzchołek prowadzą ze Szczyrku, Lipowej, a także z Przełęczy Salmopolskiej. Tuż poniżej szczytu znajduje się schronisko, z którego tarasu rozpościera się bardzo ładna panorama na najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego, a także na Tatry. Na zboczach Skrzycznego znajduje się wiele tras zjazdowych przeznaczonych dla fanów narciarstwa i snowboardu. 

Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) to jeden z najlepiej rozpoznawalnych szczytów w Beskidzie Śląskim. Wszystko za sprawą słynnej wychodni skalnej, która swoim kształtem przypomina tą, którą znamy z filmu Król Lew. Stanąć na niej i podziwiać piękne beskidzkie krajobrazy to marzenie niejednego górołaza! Dlatego, miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów.

Widok na Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego
Widok na Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Gdzie najlepiej zarezerwować nocleg?

Aby zdobyć wszystkie powyższe szczyty najlepszym miejscem wypadowym będzie Szczyrk, bądź Wisła. Miejscowości te oferują bogatą ofertę noclegową, a także wiele atrakcji mogących dodatkowo uatrakcyjnić pobyt w Beskidzie Śląskimi. Dla kochających ciszę, spokój i bliskość natury, na miejsce noclegowe polecamy natomiast wybrać Koniaków lub Istebnę. W tych wsiach, oprócz możliwości wędrówki po beskidzkich szlakach będziecie mogli bliżej poznać tradycje lokalnych górali. Liczne propozycje kompleksowych pobytów w Beskidzie Śląskim (nocleg, wyżywienie, strefa relaksu) znajdziecie pod poniższym linkiem: >>>R.PL<<<

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *