Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!

Beskid Sądecki to pasmo górskie, które przyciąga turystów ceniących sobie ciszę, dzikość i piękne widoki. Wędrując szlakami Beskidu Sądeckiego, przez długi czas możemy nikogo nie spotkać na swojej drodze. W tym czasie możemy się raczyć pięknymi górskimi panoramami i niczym niezmąconą przyrodą. Beskid Sądecki to również bardzo przyjemne uzdrowiskowe miasteczka, w których roi się od atrakcji. Co warto zobaczyć, będąc w Beskidzie Sądeckim? Oto nasze propozycje:

1. Radziejowa (1266 m n.p.m.) Beskid Sądecki

Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Wznosi się on na wysokość 1266 m n.p.m. Szczyt Radziejowej jest zalesiony i nie oferuje widoków, jednak dzięki wieży widokowej ustawionej na jego wierzchołku dano nam możliwość podziwiania pięknej panoramy. Właśnie te piękne krajobrazy, a także fakt, że Radziejowa należy do Korony Gór Polski, przyciągają rzesze turystów chcących mieć ten szczyt w swoim CV. Najkrótszy i najbardziej popularny szlak na Radziejową wiedzie z Przełęczy Obidza (930 m n.p.m.).

Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Wieża widokowa na Radziejowej
Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Widok na Tatry z Radziejowej

2. Polana Litawcowa (938 m n.p.m.) Beskid Sądecki

Znajduje się ona niewiele ponad Przełęczą Obidza na szlaku wiodącym na Radziejową. Rozpościera się z niej przepiękny widok na Tatry i Pieniny. Można tutaj usiąść i długimi godzinami rozpływać się nad pięknem, które nas otacza. To również wymarzone wręcz miejsce dla fotografów.

Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Widok na Tatry z Polany Litawcowej

3. Przełęcz Żłobki (1104 m n.p.m.) Beskid Sądecki

Jeśli już jesteśmy przy miejscach, skąd pięknie widać Tatry to z pewnością do takich należy Przełęcz Żłobki. Rozdziela ona Wielki Rogacz i Radziejową.

Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Zejście na Przełęcz Żłobki, w tle Radziejowa

4. Eliaszówka (1023 m n.p.m.) Beskid Sądecki

Eliaszówka to szczyt leżący w Beskidzie Sądeckim na granicy polsko- słowackiej. Możecie się również spotkać z określeniem, że jest to najwyższy wierzchołek znajdujący się w Górach Lubowelskich (to pasmo górskie wyróżniają, jednak głównie Słowacy). W pobliżu szczytu Eliaszówki znajduje się 20- metrowa wieża widokowa, wiata turystyczna, a także miejsce do rozpalenia ogniska. Z wieży widokowej rozpościera się przepiękna panorama na Pasmo Radziejowej, Pasmo Jaworzyny, a także Tatry, które jednak nieco są przysłonięte przez drzewa.

Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Widok z wieży widokowej na Eliaszówce

5. Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) Beskid Sądecki

Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) należy do jednego z najbardziej znanych szczytów w całym Beskidzie Sądeckim. Możliwość dostania się na szczyt kolejką gondolową przyciąga turystów, natomiast liczne trasy narciarskie sprawiają, że zimą meldują się na jej stokach fani sportów zimowych. Jednak, jeśli chcielibyście się na nią dostać pieszo, to musicie nastawić się na co najmniej 2-godzinną wędrówkę w jedną stronę.

Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Schronisko PTTK pod szczytem Jaworzyny Krynickiej

6. Bacówka PTTK nad Wierchomlą, Beskid Sądecki

Bacówka PTTK nad Wierchomlą to takie schronisko z klimatem, do którego warto przyjść nawet w niepogodę. Wszystko po to, by po prostu tu posiedzieć i poczuć wyjątkowy klimat gór. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych tym bardziej polecamy Wam tutaj dotrzeć, gdyż z tarasu bacówki rozciąga się piękna panorama na Tatry.

Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Bacówka PTTK nad Wierchomlą
Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Taki klimat czeka na Was nad Wierchomlą

7. Platforma widokowa Ślimak w Woli Kroguleckiej

Nietypowa platforma widokowa w kształcie ślimaka, która znajduje się w Woli Kroguleckiej oferuje przepiękne widoki na pasmo Radziejowej, Dolinę Popradu, Beskid Wyspowy, a także Pogórze Rożnowskie. Jest to oferta dla osób kochających piękne górskie widoki, które jednocześnie nie za bardzo chcą się zmęczyć, gdyż prawie pod samą platformę widokową można podjechać samochodem.

Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Platforma widokowa Ślimak w Woli Kroguleckiej

8. Góra Parkowa w Krynicy- Zdrój

Góra Parkowa (742 m n.p.m.) to szczyt znajdujący się w Beskidzie Sądeckim, którego zdobywanie można rozpocząć z samego centrum Krynicy- Zdrój. Jest ona częstym miejscem spacerów kuracjuszy i turystów odwiedzających to miasto. Na jej wierzchołek prowadzą liczne ścieżki, w tym dwa szlaki turystyczne. Na szczyt można się także dostać kolejką linowo- terenową, której dolna stacja znajduje się przy krynickim deptaku.

Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Widok z Góry Parkowej na Góry Leluchowskie

9. Ogrody Zmysłów w Muszynie

Ogrody Zmysłów w Muszynie to park sensoryczny, który jest podzielony na kilka tematycznych stref, m.in. zapachu, smaku, dotyku, czy baśni i legend. Wszystko przez to, że odwiedzając to miejsce, można dotknąć rosnące tu rośliny, posłuchać szumu potoku, czy spróbować owoców, jakie wydają rosnące tu drzewa i krzewy owocowe. Wszystko po to, by aktywować inne zmysły niż sam wzrok. Dlatego ogrody sensoryczne w Muszynie to nie tylko miejsce rekreacyjne, ale i obiekt terapeutyczny dla osób niepełnosprawnych oraz edukacyjny dla dzieci.

Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Ogrody Zmysłów Muszyna
Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Widok z Ogrodów Zmysłów w Muszynie na Jaworzynę Krynicką

10. Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój to jedno z największych polskich uzdrowisk. O wyjątkowych walorach prozdrowotnych tego miasteczka dowiedziono się przeszło 200 lat temu. Gdy Krynica-Zdrój dostała się w ręce austriackiego zaborcy, zdecydowano się, by przebadać tutejsze źródła wody. To dało początek pięknej historii tej miejscowości. Ogromny postęp rozwojowy Krynica-Zdrój przeżywała w II połowie XIX wieku, kiedy uzdrowisko zaczął promować Józef Dietl. Miejsce to się stało lubianym i popularnym miastem spotkań wielu słynnych osobistości, m.in. Henryka Sienkiewicza, czy Jana Matejki. Krynica-Zdrój poza uzdrowiskiem i wieloma trasami narciarskimi oferuje sporą liczbę atrakcji. Są to, m.in. pijalnie wód mineralnych, wieża widokowa Słotwiny, muzeum zabawek, czy park zdrojowy na stokach Góry Parkowej.

Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Deptak w Krynicy-Zdrój

11. Góra Krzyżowa 812 m n.p.m.

To szczyt leżący w pobliżu Krynicy- Zdrój, z którego rozpościera się przepiękna panorama na miasto, Górę Parkową, Góry Leluchowskie, czy wierzchołki Beskidu Niskiego. Na Górę Krzyżową z centrum miasta prowadzi żółty szlak, którego przebycie nie powinno zająć więcej niż 45 minut. Na jej wierzchołek wyjeżdża również kolej krzesełkowa.

Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Góra Krzyżowa w Krynicy-Zdrój

12. Mofety w Tyliczu oraz w Jastrzębiku

Mofeta to otwór w ziemi, z którego wydobywa się dwutlenek węgla. Warto zobaczyć to zjawisko, gdyż wywiera ono ogromne wrażenie. Największa mofeta w Polsce znajduje się w Jastrzębiku koło Muszyny, a mniejsze w okolicach Tylicza.

Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Mofety w Tyliczu

13. Łopata Polska

Łopata Polska znajduje się w Żegiestowie. Tak popularnie nazywa się półwysep, jaki tworzy w tym miejscu rzeka Poprad. Jej przełom jest miejscem spływów kajakowych i pontonowych. Warto tutaj przyjść także na zwykły spacer.

Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Łopata Polska, w tle sanatorium w Żegiestowie

14. Schronisko PTTK Przehyba

Schronisko PTTK Przehyba znajduje się u podnóża szczytu Przehyby (1150 m n.p.m.). Budynek, w którym możemy dzisiaj odpoczywać to trzecia budowla wzniesiona w tym miejscu. Pierwsza powstała w 1937 r., jednak już pod koniec II wojny światowej została ona spalona przez Niemców. Schronisko zostało odbudowane w 1958 r., przetrwało niewiele ponad 30 lat i znów w 1991 r. pochłonął je ogień. Budynek, w którym dzisiaj spędzamy czas, został wzniesiony w 1998 r. Ze schroniskowej jadalni przy dobrych warunkach pogodowych rozpościera się piękna panorama na Tatry.

Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Widok ze schroniska PTTK Przehyba

15. Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju

W Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju zobaczymy kolekcję blisko 3 tysięcy eksponatów, z których najwięcej pochodzi z czasów po II wojnie światowej, jednak znajdziemy także zabawki z okresu przedwojennego, przełomu XIX i XX wieku, a nawet i starsze, pochodzące ze starożytności.

Beskid Sądecki- 15 miejsc, które warto zobaczyć!
Muzeum Zabawek Krynica-Zdrój

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!