Beskid Mały - atrakcje, co zobaczyć, lista szlaków

Beskid Mały to jedno z najmniejszych pasm górskich w naszym kraju. Rozciąga się ono na długości ok. 35 km i szerokości ok. 15 km. Leży pomiędzy Beskidem Śląskim, Żywieckim, a Makowskim. Najwyższym szczytem całego pasma, który jest zaliczany do Korony Gór Polski, jest wznoszący się na wysokość 930 m n.p.m., Czupel. Innymi znanymi szczytami są Góra Żar, Leskowiec, czy Magurka Wilkowicka. Co warto zobaczyć, gdy odwiedzimy Beskid Mały?

1. Góra Żar (761 m n.p.m.) Beskid Mały

Góra Żar, mimo że nie należy do najwyższych szczytów Beskidu Małego, to nosi miano tego najbardziej rozpoznawalnego i obleganego przez turystów w tym paśmie górskim. Wszystko ze względu na jego łatwą dostępność oraz mnogość atrakcji, jakie znajdują się w jego obrębie. Co więcej, na jego sztucznie spłaszczonym wierzchołku znajduje się zbiornik wodny, który sprawia, że góra ta jest bardzo łatwo rozpoznawalna. Jest on jednym z elementów elektrowni szczytowo- pompowej- drugiej co do wielkości w Polsce. Nas natomiast zauroczyły piękne widoki, jakie rozpościerają się ze szczytu, a także zboczy Góry Żar.

Beskid Mały
Widok ze szczytu Góry Żar w kierunku północnym. Beskid Mały

2. Kiczera (827 m n.p.m.)

Kiczera to szczyt leżący niedaleko Góry Żar. Idealnie nadaje się ona na to, by z jej zboczy oglądać zarówno wschód jak i zachód Słońca. Sprzyjają temu niezalesione, rozległe zbocza, z których rozpościera się przepiękna panorama na beskidzkie szczyty.

Beskid Mały - atrakcje, co zobaczyć, lista szlaków
Widok z Kiczery w kierunku wschodnim

3. Czupel (930 m n.p.m.) Beskid Mały

Czupel (933 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Małego. Wyróżnia go niezwykle malownicze położenie, pomiędzy jeziorami: Międzybrodzkim i Żywieckim. Na jego wierzchołek prowadzi wiele szlaków, m.in. z Łodygowic, Czernichowa, bądź najłatwiejsza i najkrótsza opcja, czyli szlak z Przełęczy Przegibek (663 m n.p.m.). 

Beskid Mały - atrakcje, co zobaczyć, lista szlaków
Na najwyższym szczycie Beskidu Małego- Czuplu

4. Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.)

Magurka Wilkowicka jest znana przede wszystkim z tego, że w pobliżu jej szczytu ulokowane jest schronisko PTTK. Najkrótsze opcje dojścia na Magurkę Wilkowicką to podążanie z Przełęczy Przegibek, bądź z Wilkowic. Z tej drugiej miejscowości na Magurkę wiedzie również szeroka, utwardzona droga, która idealnie nada się do tego, by podążyć nią z wózkiem dziecięcym. 

Beskid Mały
Magurka Wilkowicka ze schroniskiem PTTK. Beskid Mały

5. Chrobacza Łąka (828 m n.p.m.)

Chrobacza Łąka jest jednym z najłatwiej rozpoznawalnych szczytów w Beskidzie Małym. Wszystko za sprawą metalowego krzyża wieńczącego jej wierzchołek. Dzięki niemu Chrobacza Łąka jest widoczna z pobliskich miejscowości i co istotne również nocą, gdyż jak już zajdzie Słońce, krzyż jest rozświetlany sztucznym światłem. Z platformy widokowej zlokalizowanej obok krzyża rozpościera się widok na Bielsko-Białą, Wyżynę Śląską oraz szczyty Beskidu Śląskiego. Z drugiej strony, z polany nad schroniskiem pod Chrobaczą Łąką można podziwiać panoramę na wschodnią część Beskidu Małego (w tym Górę Żar), a także najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego (Pilsko i Babią Górę) i wystające między nimi tatrzańskie wierzchołki. 

Beskid Mały
Potężny krzyż na Chrobaczej Łące. Beskid Mały
Beskid Mały - atrakcje, co zobaczyć, lista szlaków
Schronisko pod Chrobaczą Łąką

6. Leskowiec (922 m n.p.m.) Beskid Mały

Leskowiec to jeden z najbardziej obleganych przez turystów szczytów leżących w Beskidzie Małym. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim znajdującemu się nieopodal szczytu schronisku PTTK Leskowiec, które tak naprawdę leży pod szczytem Groń Jana Pawła II. Turystów na Leskowiec przyciągają także piękne widoki, jakie rozciągają się z jego wierzchołka. 

Beskid Mały - atrakcje, co zobaczyć, lista szlaków
Na szczycie Leskowca
Beskid Mały
Schronisko PTTK Leskowiec. Beskid Mały

7. Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.)

Groń Jana Pawła II leży w bezpośrednim sąsiedztwie Leskowca. U podnóża jego wierzchołka znajduje się Schronisko PTTK Leskowiec oraz kaplica poświęcona papieżowi Polakowi. Groń Jana Pawła II do 1981 roku nazywał się Jaworzyna, dopiero wówczas go przemianowano, by upamiętnić Karola Wojtyłę, który w młodzieńczych latach bardzo lubił wędrówki po okolicznych szlakach. 

Beskid Mały
Kaplica na Groniu Jana Pawła II. Beskid Mały

8. Potrójna (887 m n.p.m.)

Potrójna to szczyt dwuwierzchołkowy (883 m n.p.m. i 887 m n.p.m.), z którego to rozpościera się przepiękna panorama na Beskid Mały, Śląski, Żywiecki, Gorce, a przy sprzyjających warunkach również Tatry. U podnóża szczytu znajduje się prywatne schronisko- Chatka na Potrójnej, której wyjątkowy klimat pokocha każdy góromaniak. 

Beskid Mały - atrakcje, co zobaczyć, lista szlaków
Jeden z wierzchołków Potrójnej skąpany we mgle
Beskid Mały - atrakcje, co zobaczyć, lista szlaków
Chatka na Potrójnej

9. Jezioro Międzybrodzkie Beskid Mały

Jezioro Międzybrodzkie to znak rozpoznawczy Beskidu Małego. Jest to sztuczny zbiornik wybudowany w latach 30. XX wieku na rzece Sole, której dolina rozdziela Beskid Mały na dwie części. Na zaporze jeziora, w 1979 roku powstała elektrownia wodna. Jezioro Międzybrodzkie stanowi jej zbiornik dolny, natomiast zbiornik górny znajduje się na szczycie Góry Żar. 

Beskid Mały
Jezioro Międzybrodzkie. Beskid Mały

10. Mały Szlak Beskidzki

Mały Szlak Beskidzki to szlak o długości 137 kilometrów, który przebiega, m.in. przez Beskid Mały. Prowadzi on z Bielska-Białej przez Chrobaczą Łąkę, Żarnówkę, Górę Żar, Potrójną i Leskowiec. Kolejno przebiega przez Beskid Makowski i Wyspowy, a jego drugi koniec znajduje się na szczycie Lubonia Wielkiego. To jedyny szlak długodystansowy przebiegający przez Beskid Mały. 

Beskid Mały - atrakcje, co zobaczyć, lista szlaków
Na Małym Szlaku Beskidzkim

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!