Rycerzowa
Hala Rycerzowa
Hala Rycerzowa

Pomysł na kryzys w górach?

Was też dopada czasem kryzys w górach? Nazywamy go „kryzysem dnia trzeciego”. Gorzej jak owy kryzys zaskakuje cię już przy drugim dniu Twojego wymarzonego górskiego urlopu. Tak, nam też się czasami nie chce‼️ Wczorajszy roller coaster tak nami zakręcił, że następnego dnia zaczynamy od pominięcia szlaku. Jednak zdecydowaliśmy się ruszyć na szlak, a naszym głównym celem jest wizyta w Bacówce na Hala Rycerzowa.

Start: Rycerka Górna

Cel: Przełęcz Przegibek, Wielka Rycerzowa

Odległość: 25 km

Liczba Punktów GOT: 31

Link do śladu GPS: https://www.traseo.pl/trasa/przegibek-rycerzowa-1

Podejście na Przegibek
Podejście na Przegibek. Kierunek? Hala Rycerzowa

My tu gadu-gadu, a szlak ucieka w bok…

Plan był prosty, dojeżdżamy z Rajczy do Rycerki Kolonia, wysiadamy na ostatnim przystanku i od razu wbijamy w lewo na zielony szlak. Zaczynamy asfaltem, którego nie lubimy i zamiast trzymać się szlaku, gadu- gadu i dochodzimy do ścinki drzew. Orientujemy się trochę późno, że przepraszam  przed…liśmy szlak, znowu… No nic tabliczka na drzewie wskazuje schronisko Przegibek a dalej na Bendoszkę Wielką. Skręcamy w lewo, mijamy znak zakazu wejścia na teren ścinki drzew i ruszamy na pierwsze dzisiejsze podejście. Oj, jak bardzo nam się nie chciało… Podziwiamy jesienne barwy i pojawiające się widoki, szybko nabierając wysokości. 

Zobacz także: Pilsko- opis szlaku

Przegibek
Byleby do góry. Kierunek? Hala Rycerzowa

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJPrzegibek i Bendoszka Wielka

Wychodzimy na wysokość 1000 m n.p.m., a tam życie w wiosce tętni bardziej niż na dole. Trochę z faktów: Przegibek jest to część wsi- Rycerka Górna. Osiedlony przez mieszkańców przed laty wypasających owce, co by było bliżej do pracy. Obecnie znajduje się tam kilkanaście domostw, które zamieszkuje stale ok. 30 mieszkańców. Myślimy sobie wow!! Każdy, by chciał wieść takie życie… Rozpędzeni, nie stajemy przy schronisku PTTK, lecz uderzamy w lewo czarnym szlakiem pod Krzyż Milenijny na Bendoszce Wielkiej. Wejście hmm… jednych zmęczyło innych ucieszyło dowód poniżej.. Jak to w górach bywa, widoki rekompensują nam wszystko. 

Widoki z Bendoszki Wielkiej na szczyty Beskidu Śląskiego
Widoki z Bendoszki Wielkiej na szczyty Beskidu Śląskiego. Kierunek? Hala Rycerzowa
Bendoszka Wielka
Bendoszka Wielka
Przegibek
Na Przegibku

Rycerzowa

Szlak wiedzie przez las, gdzie jesień zawitała już na dobre:) Dochodzimy do szczytu, robimy pamiątkowe zdjęcie pod tabliczką i śmigamy do bacówki- górołaz nie robot zjeść musi. 🙂

Kiedyś nocowaliśmy tu z grupą. Bimber, gitara, gry i zabawy do czasu zrzuconej doniczki…. Pozdrawiamy starą ekipę! Pojedliśmy, powspominaliśmy ale kryzys trwa dalej a przed nami jeszcze spory kawałek drogi. Na początek kolejne podejście, zdjęcia na Halę Rycerzową i dreptamy czerwonym szlakiem prosto do Rajczy.

Zobacz także: Beskid Żywiecki- najpiękniejsze szlaki

Rycerzowa
Hala Rycerzowa- bacówka
Na Hali Rycerzowej
Hala Rycerzowa

Koń na szlaku!?

W ostatnim poście Powrót w Beskid Żywiecki pisaliśmy o swojej przygodzie z leśnymi stróżami, a dziś opowiemy wam o kolejnej przygodzie. Zdarzały nam się psy na szlaku, przegonione stado owiec, jelenie, krowy, byki, muflony, sarny… standard, nikogo to na szlaku nie dziwi. Ale! Tego dnia było coś więcej. Otóż szlak prowadzi przez przysiółek Młada Hora. Kilkanaście domostw, kościół i schronisko a kiedy zbliżamy się do pierwszych zabudowań na szlak wychodzi do nas koń! Do tej pory spotykaliśmy je w stajni, ale nie chodzące bez opieki. No trochę to było dziwne. Ale że N. niczego się nie boi wyciągnęła rękę do trochę większego od niej zwierzątka, pogłaskała i stała jak wryta.  

Na szlak wyszedł nam.. koń
Na szlak wyszedł nam.. koń

W kierunku Rajczy

Szlak nam się wyjątkowo dłuży, mijamy kolejne domostwa i wchodzimy w las. Tu pojawiły się jelenie , które uciekły przed nami i przez pewien czas było je słychać w zaroślach. Z prawej strony pod koniec wędrówki, co raz pojawiała się panorama na Lipowski Wierch, która urozmaica nam końcówkę zejścia. Stromy spad w dół, kilkanaście minut i wchodzimy do centrum Rajczy. I tak kończy się kolejny dzień w Beskidach.

W kierunku Rajczy
W kierunku Rajczy

Dobre jedzonko w nagrodę:)

P.S. Wieczorem w nagrodę za 26 km ciągnącej się w nieskończoność wędrówki, schodzimy do restauracji w naszym gościńcu. Polecamy to miejsce na mapie bo ich kuchnia zaskoczy każdego. Czuć pasje ludzi, którzy prowadzą to miejsce, a gospodarz serwuje nam marokańska pizzę z mięsem mielonym i kiszona cytryną. Rewelacja! Na pewno tam wrócimy, chociażby dla tej kuchni. 🙂 Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!