Arboretum w Lipnie k./Opola (dojazd, zwiedzanie, informacje praktyczne)

Arboretum w Lipnie k./Opola (dojazd, zwiedzanie, informacje praktyczne). Bory Niemodlińskie to jeden z największych kompleksów leśnych znajdujących się w południowej Polsce. Leży on na południe i zachód od stolicy województwa opolskiego- Opola. Do najciekawszych atrakcji tego regionu należy zaliczyć park i Pałac w Mosznej (więcej o nim przeczytacie TUTAJ), zamek w Dąbrowie, rezerwat przyrody w Nowej Kuźni, stawy niemodlińskie, a także Park i Arboretum w Lipnie. 

Zobacz także: Twierdza Nysa

Jedna z bram wejściowych do Parku w Lipnie
Jedna z bram wejściowych do Parku w Lipnie

Park w Lipnie- historia

To jedno z najciekawszych miejsc, które możemy zobaczyć w Borach Niemodlińskich. Park powstał na terenie dawnego zwierzyńca. Był to obszar, na którym hodowano dzikie zwierzęta. Aby się do niego dostać należało przejść przez jedną z pięciu ceglanych bram. Pod koniec XVIII w., właściciel dóbr niemodlińskich- Jan Nepomucen Karl Praschm założył w miejscu zwierzyńca, modny wówczas park angielski. Rzadkie gatunki drzew, stawy ze sztucznymi wyspami, które można było przemierzać łódkami, a także malowniczo położony pawilon chiński z widokiem na Niemodlin – takie niespodzianki czekały na odwiedzających park. 

Zobacz także: Zamek w Niemodlinie

Głaz narzutowy w Parku w Lipnie- jego obwód to ponad 8 metrów!
Głaz narzutowy w Parku w Lipnie- jego obwód to ponad 8 metrów!
Kaplica Pustelnika w Parku w Lipnie
Kaplica Pustelnika w Parku w Lipnie

Park w Lipnie- co warto zobaczyć?

Park w Lipnie kryje jeszcze kilka innych ciekawych miejsc. Jedną z nich jest Kaplica Pustelnika. W niej pod koniec XVIII w. mieli ukrywać się Francuzi, którzy uciekli ze swojego kraju w wyniku wybuchu rewolucji. W parku znajduje się również jeden z największych głazów narzutowych w całej Polsce. Jest on pozostałością po zlodowaceniu, a jego obwód to ponad 8 metrów! Kolejnym interesującym miejscem, które nie sposób nie odwiedzić jest znajdujący się na skraju parku basen. Został on wybudowany specjalnie dla niemieckich sportowców, którzy przygotowywali się tutaj do igrzysk olimpijskich w Berlinie, w 1936 roku. 

Na Opolszczyźnie odwiedź także JuraPark w Krasiejowie

Na jednej ze ścieżek Parku w Lipnie
Na jednej ze ścieżek Parku w Lipnie
Arboretum w Lipnie
Arboretum w Lipnie

Arboretum w Lipnie- najstarsze arboretum w Polsce

W Parku w Lipnie znajduje się najstarsze w Polsce aroboretum. Zostało ono zainicjonowane poprzez zasadzenie w 1782 roku dwóch jałowców wirginijskich. Aktualnie w tym ogrodzie dendrologicznym można podziwiać kilkaset gatunków drzew i krzewów, z których wiele należy do największych oraz najbardziej wiekowych roślin w całym naszym kraju! Godne uwagi oprócz wcześniej wspomnianych jałowców są żywotniki olbrzymie, grujeczniki japońskie, czy tulipanowce amerykańskie. W maju, uwagę przyciągają pięknie kwitnące azalie oraz różaneczniki. Oj, warto się tutaj zatracić na dłuższą chwilę! 

Sprawdź co jeszcze można zobaczyć w województwie opolskim?

Arboretum w Lipnie
Arboretum w Lipnie
Arboretum w Lipnie
Arboretum w Lipnie

Park i arboretum w Lipnie- dojazd i wstęp

Park i Arboretum w Lipnie znajduje się 3 kilometry do Niemodlina. Można tutaj dojechać podążając drogą krajową nr 46 z Opola do Nysy i z niej skręcając na Lipno. Powinniście trafić bez problemu, gdyż przy głównej drodze znajdują się duże tablice informacyjne. 

Zobacz także: Stobrawski Park Krajobrazowy- co warto zobaczyć?

Arboretum w Lipnie
Arboretum w Lipnie

Może Cię zainteresuje Pałace i Zamki Opolszczyzny?

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!