Arboretrum w Wojsławicach
City Break

Arboretum w Wojsławicach- czy warto je odwiedzić + garść informacji praktycznych (dojazd, cennik biletów)

Arboretum w Wojsławicach to ogród dendrologiczny, którego początki datowane są na 1811 r. Jednak obecny jego kształt nadał ponad 70 lat później, Fritz von Oheimb, któremu zawdzięczamy ściągniecie do Wojsławic wielu gatunków roślin, w tym potężnej kolekcji różaneczników. Obecnie, arboretum nadzorowane jest przez Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Arboretrum w Wojsławicach
Arboretum w Wojsławicach
Arboretrum w Wojsławicach
Arboretum w WojsławicachArboretum w Wojsławicach- jak dojechać?

Arboretum w Wojsławicach położone jest ok. 50 kilometrów na południe od Wrocławia. Aby tutaj dojechać należy ze stolicy województwa kierować się drogą krajową nr 8 w stronę Kłodzka. W miejscowości Niemcza, musimy z niej skręcić i za licznymi tablicami informacyjnymi podążyć w kierunku Wojsławic. Tutaj czeka na Was potężny, darmowy parking, który nawet w bardzo ciepły i słoneczny dzień nie powinien być zapełniony do ostatniego miejsca. 

Arboretrum w Wojsławicach
Arboretum w Wojsławicach

Arboretum w Wojsławicach- co możemy w nim zobaczyć?

W arboretum znajduje się 4650 gatunków drzew, z takimi perełkami jak buk czerwonolistny, mamutowiec olbrzymi, daglezja zielona, cedr libański, magnolia japońska, tulipanowiec amerykański i wiele, wiele innych. Rzesze odwiedzających przybywa tutaj jednak po to, by podziwiać prawie 5 tysięcy gatunków bylin, z których najbardziej znane są różaneczniki. Ich samych, możemy tutaj zobaczyć ponad 900 gatunków! Innymi ciekawymi roślinami, które można oglądać w ogrodzie są liliowce, a także bukszpany, hortensje, czy magnolie. Arboretum to kilka kilometrów ścieżek spacerowych, miejsca odpoczynku, wiaty, ławeczki, a także stawy, czy georetum, czyli miejsce, w którym można poznać skały, jakie są od lat wydobywane w okolicy. To wszystko z pięknym widokiem na Góry Sowie, a także Masyw Ślęży. 

Arboretrum w Wojsławicach, w tle Góry Sowie
Arboretum w Wojsławicach, w tle Góry Sowie

Kiedy najlepiej zwiedzać arboretum?

Arboretum jest otwarte od maja do września i w każdym z tych miesiąców odwiedzających zachwycają inne rośliny. 
– w maju kwitną różaneczniki i azalie (największe kolekcje w Polsce); 
– w czerwcu kwitną róże; 
– w lipcu kwitną liliowce; 
– w sierpniu kwitną hortensje; 
– we wrześniu zwracają uwagę różnobarwne trawy, jeżówki, czy astrowate; 

Arboretrum w Wojsławicach
Arboretum w WojsławicachArboretum w Wojsławicach- ile kosztuje bilet?

Bilet ulgowy kosztuje 10 zł, a bilet normalny kosztuje 15 zł. Uprawniają one do całodziennego zwiedzania arboretum i zapewniamy Was, że wykorzystacie ten czas w pełni. Aby przejść wszystkie alejki i zachwycić się przynajmniej nad co niektórą rośliną, na zwiedzanie należy przeznaczyć przynajmniej 4-5 godzin. Jeśli chcemy tutaj piknikować to tego czasu musimy zagospodarować odpowiednio więcej:) 

Poniżej zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć z majowej wizyty w Arboretum w Wojsławicach.

You may also like...

2 Comments

 1. Fajny wpis, szkoda tylko, że w tekście dotyczącym zagadnień botanicznych pojawił się poważny błąd. Jako posiadaczka dziesięciu ponad dwudziestoletnich różaneczników, ze zdziwieniem przyjęłam fakt, że zakwalifikowano je jako byliny!!!
  To są krzewy – mają zdrewniałe gałęzie.
  Wikipedia: Bylina (łac. herba perennis) – roślina zielna żyjąca dłużej niż dwa lata, mająca niezdrewniałe części nadziemne.
  Wikipedia: Różanecznik jest jednym z częściej uprawianych krzewów ozdobnych…
  Pozdrawiam serdecznie

  1. Dziękujemy za zwrócenie uwagi, jednak wpis był wykonany zgodnie z informacjami jakie pojawiły w samym arboretrum:(

Dodaj komentarz