Czechy, Sudety

Adrspach- Skalne Miasto w Czechach

Skalne Miasto w Czechach- Adrspach to miejsce wyjątkowe, które odwiedza rocznie tysiące turystów, w tym spora część pochodzi z  Polski. W Internecie znajdziecie sporo informacji na temat tego miejsca, jego powstania, więc nie będziemy ich powielać. Podzielimy się, jednak naszym pomysłem na zwiedzanie tego miejsca, które jest trochę inne niż większości turystów. Wycieczkę rozpoczniemy na żółtym szlaku, łączącym Adrszpaskie Skały z Teplickimi Skałami w tzw. Wilczym Wąwozie. (kto jeszcze nie czytał naszej relacji z wędrówki Teplickich Skałach może to nadrobić TUTAJ). 

Słynna gotycka brama w Adrspachu

Z Teplickich Skał na Adrszpaskie Skały

Od kas wejściowych Teplickich Skał do pierwszych formacji skalnych zaliczanych do Adrszpaskich Skał mamy 3,5 kilometra. Wędrujemy żółtym szlakiem, przez tzw. Wilczy Wąwóz. Po obu stronach ścieżki, co chwilę wyrastają formacje skalne. Może nie są one aż tak zachwycające jak te w skalnym labiryncie Teplickich i Adrszpaskich Skał, ale na pewno warte uwagi. Ścieżka nie jest w tym miejscu wymagająca, idealnie nadaje się na spacer. Przez pewien czas prowadzi ona po drewnianych kładkach, które zostały zbudowane w celu ochrony torfowiska, jakie się tutaj znajduje. Warto to miejsce odwiedzić w okresie sierpień- wrzesień, kiedy torfowisko to przyjmuje brunatną barwę. W ten sposób idealnie wkomponowuje się w otaczające skały. 

Na żółtym szlaku łączącym Teplickie z Adrszpaskimi Skałami
Szlak żółty przebiega w części po drewnianych kładkach aby chronić tutejsze torfowisko

Skalne Miasto w Czechach- przez Adrszpaskie Skały

Po ok. 45 minutach tuptania docieramy do pierwszych schodów, które wprowadzają nas w świat Adrszpaskich Skał. Przechodzimy obok kolejnych formacji skalnych, a z góry możemy podziwiać sztuczne jeziorko. Właśnie ono jest kolejną atrakcją, która się pojawia na naszej drodze. Ma ono ok. 300 metrów długości i można po nim przepłynąć łódką (koszt 50 Kc osoba dorosła, dzieci do lat 6- bezpłatnie- bilet kupuje się w kasie tuż przed stawem). Podczas rejsu możemy posłuchać ciekawych anegdot “kapitana” łodzi. Mimo że, mówi on tylko po czesku to i tak nie powinniście mieć problemu z ich zrozumieniem. 

Po dotarciu do Adrszapskich Skał do pokonania mamy kilkadziesiąt schodów
Jeziorko, po którym pływa łódka
Po rejsie nie zapomnijcie dać napiwku dla kapitana łodzi;)

Niedaleko kasy zlokalizowanej koło stawu znajduje się Wielki Wodospad. Aby zobaczyć jego walory w pełni, warto tutaj przybyć w po opadach deszczu, kiedy to wody spływającej z kilkunastu metrów po skałach jest najwięcej. Wędrując dalej, schodzimy po kolejnych schodach, by się dostać pod Mały Wodospad. Jest on znacznie mniej spektakularny niż jego większy “kolega”. 

Wielki Wodospad
Mały Wodospad

Najpiękniejszy fragment Adrszpaskich Skał- Skalne Miasto w Czechach

Po chwili od podziwiania Małego Wodospadu docieramy do szlaku znakowanego na zielono. Mamy do wyboru skręcić w lewo (ścieżka jednokierunkowa) lub w prawo. My, polecamy Wam opcję numer jeden. Tutaj czekają na Was piękne widoki rozpościerające się z tzw. Wielkiej Panoramy, a co więcej możecie dostrzec słynne formacje skalne: Starostę i Starościnę, czy Kochanków. Ciekawym fragmentem jest także przejście przez tzw. Mysią Dziurkę, czyli skalne schody, które ograniczone są z dwóch stron skałami, tworząc wąskie na 50-60 cm przejście. 

Skalne Miasto w Czechach- krajobraz jak z bajki

Po 1,5 kilometrze i napawaniu się bajkowymi widokami dochodzimy do rozwidlenia. My proponujemy Wam skręcić w prawo, by przez gotycką bramę zbudowaną w 1839 roku wkroczyć jeszcze w jeden wyjątkowy fragment Skalnego Miasta. To właśnie tutaj kręcono sceny do kinowego hitu, “Opowieści z Narnii”. Teraz czeka nas krótki, ale wzbudzający niezwykle dużo pozytywnych emocji odcinek. Wędrujemy zacienionym labiryntem skalnym, a z naszych obu stron wyrastają wysokie na kilkadziesiąt metrów skały. Panujący tutaj półmrok nadaje temu miejscu wyjątkowego charakteru. Nic dziwnego, że tą atmosferą zachwycili się również filmowcy. Dochodzimy do rozwidlenia szlaków. My proponujemy tutaj zawrócić i jeszcze raz przejść przez gotycką bramę. 

Po ok. 15 minutach dreptania z zielonym szlakiem dotrzemy do turkusowego jeziorka, wokół którego poprowadzono szlak niebieski. Jego przejście nie powinno zająć więcej niż 30 minut. My, odpuściliśmy tę część wycieczki, gdyż wędrowaliśmy już tym szlakiem kilka lat temu, a tym razem woleliśmy, by Tosia trochę rozprostowała nogi przed powrotną podróżą do domu. 

Znad jeziorka kierujemy się ku bramom wyjściowym, a następnie w stronę przystanku kolejowego. Stąd co 20-30 minut odjeżdżają pociągi do Teplic nad Metuji, czyli miejscowości, w której zostawiliśmy samochód. Koszt biletu dla osoby dorosłej to 18 Kc. To świetny sposób na to, by w jeden dzień przejść obydwa skalne miasta- Teplickie oraz Adrszpaskie Skały. To również świetne rozwiązanie na zapełnione parkingi w Adrspachu. W centrum Teplic nad Metuji znajdują się dwa bezpłatne parkingi, w których pobliżu znajduje się stacja kolejowa, skąd możemy ruszyć pociągiem ku przygodzie ze skalnymi miastami w roli głównej! 

Turkusowe Jeziorko

Bilety online na Skalne Miasto w Czechach

Od 2021 roku uruchomiono sprzedaż online biletów wstępu do Adrszpaskich Skał. Wszystko przez to, że wprowadzono limity wejść. Kupując bilety przez Internet, mamy pewność, że do Skalnego Miasta wejdziemy i wejściówek dla nas nie zabraknie. Dodatkowo, kupując bilet online, zaoszczędzimy kilkadziesiąt koron czeskich. Co więcej, przez Internet możemy także zakupić bilet na miejsce parkingowe w Adrspachu. 

Na stacji kolejowe w Adrspach

Biletów przez Internet nie można natomiast kupić na zwiedzanie Teplickich Skał. Jednak, jeśli macie zamiar zwiedzać obydwa skalne miasta jednego dnia, przechodząc żółtym szlakiem przez tzw. Wilczy Wąwóz, to wystarczy, że kupicie tylko jeden bilet wstępu (albo na Teplickie, albo na Adrszpaskie Skały). 

 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

You may also like...

1 Comment

  1. […] Teraz czeka nas dłuższy fragment zejściowy. Jest trochę stromo, więc należy zachować ostrożność. Docieramy do skrzyżowania z żółtym szlakiem. Teraz możemy skręcić w prawo i dotrzeć do wejścia do Teplickich Skał albo skręcić w lewo i skierować się ku Adrszpaskim Skałom. My wybraliśmy opcję numer dwa…. Ale o tym przeczytacie już w kolejnym wpisie -> Adrspach- Skalne Miasto w Czechach […]

Dodaj komentarz