Góry Stołowe Sudety

Góry Stołowe: Skały Puchacza i Białe Skały

Auto parkujemy na niewielkim parkingu zlokalizowanym na Lisiej Przełęczy, skąd ruszamy w kierunku Skał Puchacza. Przejście tym niebieskim szlakiem w kierunku Dusznik Zdroju daje dużo radości, po pierwsze jest pusto, brak tu jakichkolwiek turystów, a po drugie można oglądać niesamowite formy skalne.

         Pierwsze, które pojawiają się na naszej drodze to Skały Puchacza. Są to kilkudziesięciometrowe urwiska piaskowca, powstałe w wyniku eksploatacji kamieniołomu w tym miejscu. Funkcjonował on od XIX w. aż do lat 50. XX w. Górna krawędź urwiska służy za bardzo dobry punkt widokowy. Można stąd podziwiać, m.in. Góry Orlickie, Bystrzyckie, czy Wzgórza Lewińskie. Na ścianie piaskowca można zaobserwować charakterystycznie pochyloną ścianę- to pozostałość drogi służącej do transportu pozyskanych bloków piaskowca.

Skały Puchacza

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

Po chwili przerwy jaką zrobiliśmy sobie w tym miejscu, ruszamy dalej żółtym szlakiem, który zaprowadzi nas do Białych Skał. Po drodze mijamy torfowiska, które są bardzo charakterystyczne dla tego rejonu. Niestety, teraz przysypane śniegiem nie oddają swojego piękna, które można podziwiać choćby na wiosnę.

            Po kilkudziesięciu minutach marszu, trasa prowadzi przez Wielką Bramę (inaczej nazywaną Skalną Furtą)- formację skalną niczym nie ustępującą tym, które można zobaczyć chociażby w Ardspachu, czy Teplicach w Czechach. Brama ta stanowi nie jako wejście do innego świata, jakim są Białe Skały. Są to skały piaskowca, wysokie na 20 do 30 metrów, które swoje kształty zawdzięczają erozyjnemu działaniu wody. Woda na te skały oddziaływuje zarówno od wewnątrz, powodując liczne pęknięcia jak i od zewnątrz (w przeszłości znajdowało się tutaj nawet morze). Wszystkie te działania sprawiły, że na odcinku ok. 1 km możemy podziwiać liczne wieżyce, iglice, bramy, którym przypisano liczne nazwy, m.in. Bubek, Zielona Dama, Kibic, Zły, choć na nas największe wrażenie wywarła nazwa Dupek Dzwończego:) Szlak, który wiedzie wzdłuż skał to liczne schodki, kładki, z pewnością spodoba się niejednemu turyście, a nawet temu najmłodszemu. 

Białe Skały
Białe SkałyWięcej propozycji na wycieczkę po Górach Stołowych znajdziecie tutaj: Góry Stołowe, które szlaki są najpiękniejsze?

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

You may also like...