
W góry z Katowic? Gdzie wyjechać do 100 kilometrów?
1. Szyndzielnia i Klimczok– W góry z Katowic!
Szyndzielnia i Klimczok to jedne z popularniejszych szczytów w Beskidzie Śląskim. Wycieczkę na nie można rozpocząć w Bielsku-Białej, Bystrej, czy Szczyrku. Na Szyndzielni warto wstąpić na wieżę widokową zlokalizowaną tuż obok górnej stacji kolejki gondolowej. Klimczok natomiast jest świetnym punktem widokowym na szczyty Beskidu Śląskiego, Żywieckiego z Babią Górą i Pilskiem, a także na Tatry. Pod szczytem Szyndzielni, a także 10 minut od wierzchołka Klimczoka znajdują się schroniska turystyczne.
Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
https://manawpodrozy.pl/pomysl-na-ucieczke-przed-smogiem-klimczok-i-szyndzielnia/
https://manawpodrozy.pl/beskid-slaski-klimczok-i-szyndzielnia/



2. Hala Jaworowa i Stary Groń- W góry z Katowic!
Na wycieczkę na Halę Jaworową oraz Stary Groń najlepiej wybrać się z Brennej. Hala Jaworowa z pewnością zrobi na Was ogromne wrażenie. Ogromna przestrzeń, piękne widoki na szczyty Beskidu Śląskiego oraz Morawsko- Śląskiego, a do tego świetne miejsce na rodzinny piknik (oczywiście nie rozpalamy ognisk ani grilla) w fantastycznych okolicznościach przyrody. Aby nie wracać do Brennej po własnych śladach warto wybrać się na Stary Groń, gdzie znajduje się wieża widokowa, a także bacówka. Po drodze znajduje się prywatne schronisko na Grabowej.
Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
https://manawpodrozy.pl/beskid-slaski-brenna-hala-jaworowa-kotarz-stary-gron/


3. Z Wisły do Ustronia
Wycieczka, na którą polecamy wybrać się pociągiem. Z Katowic do Wisły jest ich całkiem sporo w rozkładzie jazdy. Wysiadamy na stacji Wisła Głębce skąd ruszamy na zdobycie Stożka. Tutaj znajduje się schronisko, z którego tarasu świetnie widać najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego- Babią Górę. Następnie nasza trasa wiedzie wzdłuż polsko- czeskiej granicy. Po drodze odwiedzamy schronisko na Soszowie. Ostatnim akcentem wycieczki jest zdobycie Wielkiej Czantorii i wejście na wieżę widokową na jej szczycie. Z niej schodzimy do Ustronia Polany, skąd odjeżdżają pociągi w kierunku Katowic.
Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
https://manawpodrozy.pl/gdzie-z-wisly-w-gory-na-stozek-soszow-i-czantorie/


4. Skrzyczne i Malinowska Skała
Wycieczkę na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego warto połączyć z wizytą na Malinowskiej Skale, skąd rozpościera się przepiękna panorama na szczyty Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, a także na Tatry, czy Małą Fatrę. Najpopularniejsze szlaki, które prowadzą w te miejsca, wiodą z Przełęczy Salmopolskiej i Szczyrku. Dla bardziej ambitnych piechurów proponujemy wycieczkę rozpocząć z Węgierskiej Górki, do której można dostać się pociągiem, a następnie przez Baranią Górę dotrzeć na Malinowską Skałę i Skrzyczne. Na tym ostatnim funkcjonuje schronisko turystyczne.
Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
https://manawpodrozy.pl/barania-gora-i-skrzyczne-jednego-dnia/
https://manawpodrozy.pl/majowka-na-skrzycznem-z-buczkowic/


5. Barania Góra z Wisła Czarne- W góry z Katowic!
Kolejna nasza propozycja to wycieczka na Baranią Górę, którą rozpoczniemy przy Jeziorze Czerniańskim w Wisła Czarne. Wędrować będziemy przez niezwykle urokliwą dolinę Białej Wisełki, która tworzy malownicze kaskady. Na szczycie Baraniej Góry znajduje się wieża widokowa oferująca bardzo szeroką panoramę na szczyty Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Tatry, Małą Fatrę, a przy bardzo dobrych warunkach pogodowych nawet na Sudety. Drogę powrotną polecamy tak zaplanować, aby odwiedzić schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą. Wracając nad Jezioro Czerniańskie niech Waszą uwagę przyciągnie również Pałacyk Prezydencki, który się nad nim wznosi.
Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
https://manawpodrozy.pl/barania-gora-z-wisla-czarne/


6. Krawców Wierch i Rysianka
Przenosimy się w Beskid Żywiecki. Do Złatnej jest z Katowic niewiele ponad 100 kilometrów, ale zdecydowanie warto się tutaj wybrać. Najpierw udamy się na Krawców Wierch, gdzie znajduje się bacówka. Warto tutaj przysiąść i rozkoszować się widokiem na szczyty Małej Fatry. Kolejno będziemy podążać wzdłuż granicy polsko- słowackiej i przez Trzy Kopce zawędrujemy na halę Rysiankę. Tutaj warto posiedzieć dłużej. Panorama na Tatry, Małą Fatrę oraz najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego zadowoli każdego. Na hali znajduje się również schronisko turystyczne.
Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
https://manawpodrozy.pl/powrot-w-beskid-zywiecki-krawcow-wierch-i-rysianka/


7. Na Halę Rycerzową
Kolejna propozycja wycieczki w Beskid Żywiecki, co oznacza nieznacznie dłuższą trasę niż 100 kilometrów, jaką mamy do pokonania z Katowic. Tym razem wybierzemy się na Rycerzową. Znajduje się tutaj bacówka, sprzed której rozciąga się przepiękna panorama na szczyty Beskidu Żywieckiego, a także na Małą Fatrę i Tatry. Najkrótsza trasa na nią, wiedzie z Soblówki, ale ciekawy szlak prowadzi również z Rajczy. Dla ambitniejszych, proponujemy wydłużyć wycieczkę o zdobycie Bendoszki Wielkiej oraz wizytę w schronisku na Przełęczy Przegibek. Ciekawą opcją jest również nocleg w namiocie na Hali Rycerzowej, wrażenie z poranka- bezcenne.
Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
https://manawpodrozy.pl/na-rycerzowa/


8. Wokół Międzybrodzia Żywieckiego
Tym razem przenosimy się w Beskid Mały, a konkretnie do Międzybrodzia Żywieckiego. Z niego ruszymy na Górę Żar, na którą można się również dostać kolejkę liniową. Na szczycie naszą uwagę z pewnością przykuje górny zbiornik elektrowni wodnej. Kolejno przejdziemy na Kiczerę, górę pozostająca trochę w cieniu Góry Żar, a zdecydowanie warto się na nią wdrapać. Z niej nie tylko zobaczymy wcześniej wspomniany zbiornik, ale i Jezioro Międzybrodzkie i Żywieckie. Natomiast w kierunku wschodnim również Babią Górę, a przy sprzyjających warunkach także Tatry. Następnie skierujemy się ku Wielkiej Cisowej Grapie oraz Kościelcu (tym razem nie tym tatrzańskim;))
Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
https://manawpodrozy.pl/wokol-miedzybrodzia-zywieckiego/


9. Z Rzyk na Madohorę i Potrójną
Kolejna propozycja wycieczki po szlakach Beskidu Małego. Wybierzemy się do Rzyk, skąd wyruszymy w kierunku Madohory. Tuż pod jej szczytem znajduje się rozdroże Anuli, z którą związana jest legenda o pewnej… krowie. Następnie ruszymy ku wierzchołkowi. Tutaj warto zboczyć nieco ze szlaku i wejść na urokliwe skały. Kolejnym punktem naszej wyprawy będzie zdobycie Potrójnej, z której rozpościera się bardzo ładna panorama na szczyty Beskidu Żywieckiego oraz Beskidu Śląskiego. Przy okazji koniecznie należy wstąpić do Chaty na Potrójnej, gdzie z pewnością zostaniecie ugoszczeni jak we własnym domu.
Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
https://manawpodrozy.pl/beskid-maly-nie-taki-maly-madahora-i-potrojna/


10. Na Czupel
Czupel, czyli najwyższy szczyt Beskidu Małego. Można na niego zawędrować z Wilkowic, Łodygowic, bądź znad Jeziora Żywieckiego- z Czernichowa. Spora grupa turystów wybiera również wycieczkę z Przełęczy Przegibek, by po drodze zdobyć również Magurkę Wilkowicką. Na jej szczycie mieści się schronisko turystyczne. Ze szczytu Czupla nie uraczą nas zachwycające widoki, jednak w trakcie jego zdobywania co rusz możemy podziwiać panoramę na najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego oraz Żywieckiego.
Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
https://manawpodrozy.pl/czupel-kolejny-ze-szczytow-kgp/


Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!
- Singletrack Glacensis- największa sieć tras rowerowych w Polsce! - 21 września 2023
- Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? - 20 września 2023
- Trójmorski Wierch to jedyne takie miejsce w Polsce- szlak, wieża widokowa - 19 września 2023