Gdzie w góry z Katowic?
Beskid Mały Beskid Śląski Beskid Żywiecki Beskidy Góry Korona Gór Polski Polska

10 wycieczek w góry do 100 km od Katowic

W góry z Katowic? Gdzie wyjechać do 100 kilometrów?

1. Szyndzielnia i Klimczok

Szyndzielnia i Klimczok to jedne z popularniejszych szczytów w Beskidzie Śląskim. Wycieczkę na nie można rozpocząć w Bielsku-Białej, Bystrej, czy Szczyrku. Na Szyndzielni warto wstąpić na wieżę widokową zlokalizowaną tuż obok górnej stacji kolejki gondolowej. Klimczok natomiast jest świetnym punktem widokowym na szczyty Beskidu Śląskiego, Żywieckiego z Babią Górą i Pilskiem, a także na Tatry. Pod szczytem Szyndzielni, a także 10 minut od wierzchołka Klimczoka znajdują się schroniska turystyczne.

Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
Szyndzielnia i Klimczok zimą
Szyndzielnia – szlak, schronisko, kolejka

Widok z Klimczoka na Babią Górę, Tatry i Pilsko
Widok z Klimczoka na Babią Górę, Tatry i Pilsko

2. Hala Jaworowa i Stary Groń

Na wycieczkę na Halę Jaworową oraz Stary Groń najlepiej wybrać się z Brennej. Hala Jaworowa z pewnością zrobi na Was ogromne wrażenie. Ogromna przestrzeń, piękne widoki na szczyty Beskidu Śląskiego oraz Morawsko- Śląskiego, a do tego świetne miejsce na rodzinny piknik (oczywiście nie rozpalamy ognisk ani grilla) w fantastycznych okolicznościach przyrody. Aby nie wracać do Brennej po własnych śladach warto wybrać się na Stary Groń, gdzie znajduje się wieża widokowa, a także bacówka. Po drodze znajduje się prywatne schronisko na Grabowej. 

Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:

Hala Jaworowa, Kotarz i Stary Groń – opis szlaku

Hala Jaworowa
Hala Jaworowa
Wieża widokowa na Starym Groniu
Wieża widokowa na Starym Groniu

3. Z Wisły do Ustronia

Wycieczka, na którą polecamy wybrać się pociągiem. Z Katowic do Wisły jest ich całkiem sporo w rozkładzie jazdy. Wysiadamy na stacji Wisła Głębce skąd ruszamy na zdobycie Stożka. Tutaj znajduje się schronisko, z którego tarasu świetnie widać najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego- Babią Górę. Następnie nasza trasa wiedzie wzdłuż polsko- czeskiej granicy. Po drodze odwiedzamy schronisko na Soszowie. Ostatnim akcentem wycieczki jest zdobycie Wielkiej Czantorii i wejście na wieżę widokową na jej szczycie. Z niej schodzimy do Ustronia Polany, skąd odjeżdżają pociągi w kierunku Katowic. 

Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
Z Wisły do Ustronia przez Stożek, Soszów i Czantorię

Widok na Stożek
Widok na Stożek
Widok z wieży widokowej na Czantorii w kierunku Równicy
Widok z wieży widokowej na Czantorii w kierunku Równicy

4. Skrzyczne i Malinowska Skała

Wycieczkę na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego warto połączyć z wizytą na Malinowskiej Skale, skąd rozpościera się przepiękna panorama na szczyty Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, a także na Tatry, czy Małą Fatrę. Najpopularniejsze szlaki, które prowadzą w te miejsca, wiodą z Przełęczy Salmopolskiej i Szczyrku. Dla bardziej ambitnych piechurów proponujemy wycieczkę rozpocząć z Węgierskiej Górki, do której można dostać się pociągiem, a następnie przez Baranią Górę dotrzeć na Malinowską Skałę i Skrzyczne. Na tym ostatnim funkcjonuje schronisko turystyczne. 

Opis szlaku, mapa i zdjęcia poniżej: 
Skrzyczne i Malinowska Skała – opis szlaku
Malinowska Skała i Jaskinia Malinowska

Skrzyczne
Skrzyczne
Malinowska Skała
Malinowska Skała

5. Barania Góra z Wisły Czarne- W góry z Katowic!

Kolejna nasza propozycja to wycieczka na Baranią Górę, którą rozpoczniemy przy Jeziorze Czerniańskim w Wisła Czarne. Wędrować będziemy przez niezwykle urokliwą dolinę Białej Wisełki, która tworzy malownicze kaskady. Na szczycie Baraniej Góry znajduje się wieża widokowa oferująca bardzo szeroką panoramę na szczyty Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Tatry, Małą Fatrę, a przy bardzo dobrych warunkach pogodowych nawet na Sudety. Drogę powrotną polecamy tak zaplanować, aby odwiedzić schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą. Wracając nad Jezioro Czerniańskie niech Waszą uwagę przyciągnie również Pałacyk Prezydencki, który się nad nim wznosi. 

Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
Barania Góra – wędrówka do źródeł Wisły

Mała Fatra widziana z Baraniej Góry
Mała Fatra widziana z Baraniej Góry
Barania Góra - widok z wieży widokowej na szczycie
Barania Góra – widok z wieży widokowej na szczycie

6. Hala Boracza, Hala Lipowska i Rysianka

Najpiękniejszy szlak w Beskidach? Czy takim mianem można nazwać pętlę prowadzącą przez Halę Boraczą, Redykalną, Lipowskę oraz Rysiankę? Z pewnością tak! Jeśli do tego dodamy przepyszne jagodzianki, które możemy skosztować w aż trzech schroniskach, jakie czekają na nas na tej trasie, to z wycieczki robi nam się dodatkowo wyjątkowa uczta kulinarna. Z czystym sumieniem szlak ten możemy nazwać szlakiem jagodzianek. Na trasę ruszamy z Żabnicy, niewielkiej podżywieckiej wsi, położonej w malowniczej dolinie u stóp potężnej Romanki. 

Opis szlaków, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
Hala Boracza, Hala Lipowska i Hala Rysianka – opis szlaku

10 wycieczek w góry do 100 km od Katowic
10 wycieczek w góry do 100 km od Katowic

7. Wielka Rycerzowa

Kolejna propozycja wycieczki w Beskid Żywiecki, co oznacza nieznacznie dłuższą trasę niż 100 kilometrów, jaką mamy do pokonania z Katowic. Tym razem wybierzemy się na Rycerzową. Znajduje się tutaj bacówka, sprzed której rozciąga się przepiękna panorama na szczyty Beskidu Żywieckiego, a także na Małą Fatrę i Tatry. Najkrótsza trasa na nią, wiedzie z Soblówki, ale ciekawy szlak prowadzi również z Rajczy. Dla ambitniejszych, proponujemy wydłużyć wycieczkę o zdobycie Bendoszki Wielkiej oraz wizytę w schronisku na Przełęczy Przegibek. Ciekawą opcją jest również nocleg w namiocie na Hali Rycerzowej, wrażenie z poranka- bezcenne. 

Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
Wielka Rycerzowa – hala, szlak, bacówka

Hala Rycerzowa
Hala Rycerzowa
Bacówka na Rycerzowej
Bacówka na Rycerzowej

8. Góra Żar

Góra Żar (761 m n.p.m.), mimo że nie należy do najwyższych szczytów Beskidu Małego, to nosi miano tego najbardziej rozpoznawalnego i obleganego przez turystów w tym paśmie górskim. Wszystko ze względu na jego łatwą dostępność oraz mnogość atrakcji, jakie znajdują się w jego obrębie. Co więcej, na jego sztucznie spłaszczonym wierzchołku znajduje się zbiornik wodny, który sprawia, że góra ta jest bardzo łatwo rozpoznawalna. Jest on jednym z elementów elektrowni szczytowo- pompowej- drugiej co do wielkości w Polsce. Nas natomiast zauroczyły piękne widoki, jakie rozpościerają się ze szczytu, a także zboczy Góry Żar. 

Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
Góra Żar – szlak, mapa, kolejka

Góra Żar widziana z Kiczery
Góra Żar widziana z Kiczery
Widok z Góry Żar w kierunku północnym
Widok z Góry Żar w kierunku północnym

9. Potrójna

 Potrójna to dwuwierzchołkowy szczyt leżący w Beskidzie Małym. Jeśli będziecie szukać informacji o tej górze, to możecie również natrafić na jej drugą nazwę- Czarny Groń. To nazwa historyczna i znacznie częściej właśnie z niej korzystają okoliczni mieszkańcy. W ten sposób  Potrójna jest również oznaczana na wielu mapach. Oba wierzchołki  Potrójnej są prawie całkowicie bezleśne, dzięki czemu rozpościera się z nich przepiękna panorama. Najpopularniejsze szlaki na  Potrójną prowadzą z Przełęczy Kocierskiej oraz z Rzyk. My natomiast zabierzemy Was na wycieczkę, którą rozpoczniemy w Targanicach.

Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
Potrójna – szlak, mapa, chatka

Potrójna
Potrójna
Potrójna - widok na Tatry
Potrójna – widok na Tatry

10. Chrobacza Łąka

 Chrobacza Łąka to szczyt leżący w Beskidzie Małym. Wznosi się ona na wysokość 828 m n.p.m., a dzięki znajdującemu się na jej wierzchołku 35-metrowemu krzyżowi jest bardzo łatwo rozpoznawalna i widoczna nawet z odległych miejscowości. Tuż pod szczytem, znajduje się natomiast schronisko turystyczne, które oferuje noclegi oraz pyszne jedzenie.

Ze szczytu Chrobaczej Łąki rozpościera się piękna panorama na Wyżynę Śląską, Dolinę Górnej Wisły, a także część  Beskidu Śląskiego. Z polany zlokalizowanej w pobliżu schroniska możemy natomiast zobaczyć widoki obejmujące Jezioro Międzybrodzkie, wschodnią część  Beskidu Małego, najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego z Babią Górą i Pilskiem, a przy sprzyjających warunkach również Tatry. My, na  Chrobaczą Łąkę wyruszyliśmy po południu, dlatego zdecydowaliśmy się na wędrówkę najkrótszym z możliwych szlaków, który rozpoczyna się w Kozach, w pobliżu dawnego kamieniołomu.

Opis szlaku, mapa i zdjęcia dostępne poniżej:
Chrobacza łąka – szlak, schronisko

10 wycieczek w góry do 100 km od Katowic
10 wycieczek w góry do 100 km od Katowic

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Może Cię także zainteresuje...

1 komentarz

  1. Gosia says:

    Znam większość szlaków, które zostały w tekście wspomniane bo albo tam byłam albo o nich słyszałam i mam je na swojej liście. W ogóle znam dosyć sporo różnych „oczywistych” pętli i pętelek i powoli zaczynam się w Beskidzie Śląskim, Żywieckim i Małym nudzić… Ale wciąż mam nadzieję, że znajdę jakieś ukryte perełki i to sprawia, że zaglądam na różnego rodzaju blogi. I znalazłam: trasa numer dwa, coś absolutnie wspaniałego 😀 Dziękuję ślicznie za polecenie, sprawiliście, że mój dzień na kwarantannie stał się piękniejszy ^_^ Wyglądam tęsknie za okno i liczę na to, że gdy odzyskam wolność, temperatury nie spadną jeszcze poniżej zera (zmarzluch ze mnie 😛 ) i uda mi się tam wybrać. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *