Czechy Europa Jeseniki Sudety

Zimą na Pradziada

Start: Cervonohorske Sedlo
Cel: Pradziad
Odległość: 19,7 km
Liczba Punktów GOT: 28
Czas wycieczki: styczeń 2018 r.

Poranek nie zapowiadał załamania pogody
Poranek nie zapowiadał załamania pogody

Zimowa aura nie rozpieszcza

Prognozy pogody mówią o idealnie słonecznej pogodzie, więc decydujemy się na spacer po najwyższych szczytach Jeseników. Startujemy z przełęczy Cervonohorske Sedlo, która słynie z dużego kompleksu narciarskiego. Przechodzimy na drugą stronę jezdni i niebieskim szlakiem maszerujemy do schroniska Svycarna. Szlak jest bardzo przyjemny, niewielkie wzniesienie, co chwila mijają nas narciarze, którzy mają tutaj wytyczoną trasę biegową. Prognoza pogody zupełnie się nie sprawdza. Nad nami wiszą ciemne chmury, zza których wyłania się Dlouhe Strane- elektrownia wodna położona na wysokości ponad 1300 m n.p.m.

Na szczycie ośnieżonego Pradziada
Na szczycie ośnieżonego Pradziada

Byleby dojść do szczytu

Po dojściu do schroniska Svycarna zrywa się silniejszy wiatr, a mgła ogranicza widoczność do kilkudziesięciu metró. Im wyżej tym jest gorzej. Dochodząc na drogę asfaltową widzimy już tylko na kilkanaście metrów, a wiatr dosłownie nas przewraca. Na szczycie w restauracji fundujemy sobie dłuższy odpoczynek, gdyż zdajemy sobie sprawę, że zejście będzie kosztować sporo sił.

Przy schronisku Svycarna
Przy schronisku Svycarna

Jeszcze przystanek w Svycarnej

I się nie myliliśmy, wiatr zamiast słabnąć, nabiera coraz bardziej na sile. Na szczęście im niżej tym jest lepiej. Nawet po dojściu do Svycarny, możemy bez mglistej pogody podziwiać to piękne schronisko. Z powrotem do Cervonohorskego Sedla idziemy zielonym szlakiem przez Maly Jezernik. Trasa ta jest dużo bardziej wymagający niż sąsiadujący niebieski szlak, jednak gdzieniegdzie możemy w końcu podziwiać widoki na Zlatochorską Vrchowinę oraz Jesenik i dolinę Białej Wody. 

You may also like...

1 Comment

  1. […] Więcej o tej trasie przeczytasz w relacji z naszej wycieczki do schroniska Svycarna:http://manawpodrozy.pl/zima-na-pradziada-2/ […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *