City Break Jura Krakowsko- Częstochowska

Jura Krakowsko- Częstochowska: zamek w Olsztynie

Dzisiaj będzie o kolejnym zamku leżącym na Szlaku Orlich Gniazd. Olsztyn to zamek, a właściwie jego ruiny położone najbliżej Częstochowy.

Zamek w Olsztynie

Historia tego obiektu jest bardzo podobna jak innych tego typu leżących na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Zbudowany w XIII w. przechodzi z rąk do rąk, aż wreszcie w trakcie potopu szwedzkiego zostaje prawie doszczętnie zniszczony. Nie został odbudowany w późniejszych latach, a to ze względu na fakt położenia Olsztyna poza ważnymi szlakami komunikacyjnymi i niechęci włodarzy do osiedlenia się na tych terenach. 

Zamek w Olsztynie

Dzisiaj po zamku pozostały tylko ruiny. Dwie charakterystyczne wieże, jedna okrągła, druga w kształcie prostopadłościanu to znaki rozpoznawcze tej budowli. Zamek jest udostępniony dla turystów, można zwiedzać zarówno jego górną jak i dolną część. Na zamek wejście jest podobno biletowane, jednak kiedy my byliśmy to nikt tutaj pieniędzy za wstęp nie pobierał. 

Nie chcemy Was zanudzać kolejnymi historycznymi wątkami tylko zachęcić do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca. Warto tu sobie przysiąść na trawie i podziwiać wspaniałe wzgórza Jury Krakowsko Częstochowskiej. 

Jak tutaj trafić? 

Dla jadących zarówno z południa jak i z północy najlepszą opcją jest wybór krajowej “1”. Tą dwupasmówką, od strony Katowic skręcamy w prawo kilka kilometrów przed Częstochową na krajową “46” z kierunkowskazami na Jędrzejów. Po kilku kilometrach dojeżdżamy do Olsztyna. Zamek jest widoczny z daleka. Samochód możemy zostawić na parkingu przy zamku, bądź na parkingach w pobliżu olsztyńskiego rynku. 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *