City Break Sudety

Poznajemy Dolny Śląsk: z wizytą w Świdnicy

W Świdnicy byliśmy już kilkukrotnie. Spacerowaliśmy po starówce, podziwialiśmy kamienice i musimy stwierdzić, że na przełomie lat miasto to zmienia się na duży plus:) 

Parki w Świdnicy

Na pierwszy rzut oka rzuciła nam się rewitalizacja parków, które stają się świetnym miejscem do odpoczynku:) 

Jeden z parków w Świdnicy
Jeden z parków w Świdnicy

Rewitalizacja ratusza w Świdnicy

Dzięki temu, że miasto w trakcie II wojny światowej uległo niewielkim zniszczeniom nadal można podziwiać wspaniałą architekturę mieszczańską. Kamienice otaczające rynek robią wrażenie nie tylko na turystach, ale i ich urok doceniają mieszkańcy Świdnicy. Cieszymy się, że z roku na rok co raz ich więcej jest rewitalizowanych. Niewątpliwego uroku rynkowi dodaje odbudowana w 2012 r. wieża ratuszowa. Co ciekawe, nie została ona zniszczona w trakcie prowadzenia działań wojennych w mieście, tylko przeszło 20 lat później, w wyniku nieudolności pracowników budowlanych. Będąc na rynku uwagę przykuwają piękne fontanny, które są zlokalizowane w 4 rogach placu. 

Rynek w Świdnicy
Rynek w Świdnicy

Świdnica kościołami stoi

Świdnica to również liczne kościoły. Zaczniemy może od katedry, która posiada trzecią pod względem wysokości wieżę w Polsce (po Licheniu i Częstochowie). Katedra została zbudowana z inicjatywy Bolka Śmiałego, za którego czasów w Świdnicy wzniesiono również zamek. Będąc w katedrze warto spojrzeć na potężne witraże. 

Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy

Apteka pod Bykami

Nam szczególnie spodobała się kamienica, w której mieści się zabytkowa apteka. Zwana Apteką pod bykami, ze względu na płaskorzeźby tych zwierząt umieszczone nad elewacji budynku (choć niektórzy się spierają, że są to woły;)). 

Kamienica przy ulicy Długiej 45
Kamienica przy ulicy Długiej 45

Kościół Pokoju w Świdnicy

Naszym i nie tylko naszym zdaniem najpiękniejszym zabytkiem Świdnicy jest kościół ewangelicki pw. św. Trójcy. Jest to Kościół Pokoju zbudowany po wojnie trzydziestoletniej, na mocy pokoju westfalskiego jest jedną z trzech tego typu budowli w Polsce (obok kościoła w Jaworze oraz Głogowie). Kościół w Świdnicy to okazały kompleks sakralny z dzwonnicą oraz zabytkowym cmentarzem wokół. Kościół został zbudowany z drewna, głównie z dębu, który w głównej mierze został podarowany przez rodzinę Hochbergów (tak, tych samych, którzy przez długie lata rządzili na zamku Książ). Potężny kościół może pomieścić nawet do 7 tysięc wiernych! Ogromne wrażenie robią liczne loży, budowane specjalnie dla arystokratów i najważniejszych osobistości miasta. Największa i najpiękniejsza należała do fundatorów budowli- Hochbergów. Co ciekawe, każde miejsce w kościele było przypisany konkretnej osobie i mógł być dziedziczny, bądź sprzedany, ale… tylko przez osoby o tej samej płci i podobnym statusie społecznym! Każde miejsce było numerowane, więc z góry było wiadomo, kto do kościoła przyszedł, a kogo zabrakło. Będąc we wnętrzach kościoła warto zwrócić uwagę na bogato zdobiony ołtarz główny, potężne organy, ale i też małe umiejscowione nad ołtarzem. Zdobienia wnętrza kościoła urozmaicają niezliczone ilości aniołów. Tutaj naprawdę warto wstąpić na chwilę! 

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Książę Bolko był ważną postacią na ziemiach świdnickich
Kościół Pokoju w Świdnicy
Mural na mieście

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *