Góry Stołowe Sudety

Góry Stołowe: wycieczka na Piekielną Górę i Szczytnik- wokół Polanicy- Zdrój

Polanica- Zdrój to znany kurort uzdrowiskowy położony nieopodal Kłodzka. Miasteczko otaczają niewielkie wzniesienia, które jednak warto odwiedzić!

W pobliżu Piekielnej Góry
W pobliżu Piekielnej Góry

Piekielna Góra- wznosząca się nad Polanicą

Uroczy las, który otacza Polanicę Zdrój jest również bogaty w liczne niespodzianki skalne, które możemy oglądać na naszej ścieżce. Zielonym szlakiem okrążamy Piekielną Górę i wdrapujemy się na jej szczyt. Tu, napotkany przypadkowo Pan opowiada nam o spotkaniach Solidarności jakie miały miejsce na tym szczycie w latach 80. Po drodze możemy podziwiać liczne grzyby skalne, które w żaden sposób urodą i wielkością nie ustępują tym, które można spotkać w nieodległych Górach Stołowych. Dalej podążamy w kierunku Piekielnej Przełęczy i żółtym szlakiem w kierunku Szczytnika. Po drodze mijamy kalwarię z drogą krzyżową, która prowadzi na jej szczyt.

W pobliżu Piekielnej Góry
W pobliżu Piekielnej Góry

Orle Skały na szczycie Szczytnika

Na szczycie tej niewysokiej góry (589 m n.p.m.) znajdują się piaskowe skały, zwane Orlimi. Stąd rozpościera się fantastyczna panorama na Góry Stołowe oraz pozostałą część Gór Orlickich i Bystrzyckich wraz z Obniżeniem Dusznickim. Na skałach znajdują się liczne drogi wspinaczkowe, z których korzysta wielu amatorów wspinaczki skałkowej.

Duszniki Zdrój ze szczytu Szczytnika
Duszniki Zdrój ze szczytu Szczytnika

Zamek Szczytnik

Na zboczach Szczytnika, w miejscu, gdzie w XVIII w. król Prus, Fryderyk Wilhelm II zbudował Fort, stoi neogotycki zamek, zwany zamkiem Leśna. Jego wnętrza dzisiaj służą szpitalowi i niestety są niedostępne do zwiedzania. Jedynym pomieszczeniem, które można zobaczyć jest kaplica. Odbywają się w niej msze święte zarówno w dni powszednie, jak i w niedziele. W jednej z nich uczestniczyliśmy i jednocześnie mogliśmy podziwiać wspaniałe wnętrza kaplicy.

Zamek Szczytnik
Zamek Szczytnik

Warto zajrzeć do uzdrowiska

Wracamy tą samą trasą na przełęcz a następnie żółtym szlakiem kierujemy się do Zdroju.  

W miasteczku z pewnością warto pospacerować po parku zdrojowym, parku szachowym, czy promenadzie biegnącej nad brzegiem rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Bez wątpienia punktem obowiązkowym pobytu w Polanicy powinny być odwiedziny w tutejszej pijalni i spróbowanie wód mineralnych jakie oferuje.

You may also like...

2 Comments

  1. Wszystkie wymienione w poście atrakcje leżą w obrębie Gór Stołowych, w południowo-wschodniej ich części. Granicą pomiędzy Górami Stołowymi i Bystrzyckimi jest Bystrzyca Dusznicka.

    1. Dzięki za zwrócenie uwagi!:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *