Czechy Europa Jeseniki Sudety

W kierunku Małego Deda (Jeseniki)

Start: Videlsky Krzyż
Cel: Maly Ded
Odległość: 11 km
Liczba punktów GOT: 20
Czas wycieczki: listopad 2017 r.

Na Malego Deda
Cernik, chwila odpoczynku przed wejściem na Malego Deda

W poszukiwaniu zimy

W poszukiwaniu pierwszego śniegu w pewnie listopadowy dzień wybieramy się w Wysokie Jeseniki. Na start wycieczki obieramy Videlslky Krzyż. Na tej przełęczy, położonej prawie na wysokości tysiąca m n.p.m już widać pierwsze podrygi zimy.

Przed Svycarną
Przed Svycarną

Maly Ded, którego nie zdobyliśmy

Już od początku żółtego szlaku, który doprowadzi nas wprost do schroniska Svycarna musimy wynieść się na wyżyny naszych możliwości, gdyż szlak ostro wiedzie ku górze. Po dojściu na pierwszy szczyt- Cernik robimy sobie chwilę przerwy. Jest coraz więcej śniegu, robi się również coraz zimniej. Po wyjściu z lasu musimy się zmierzyć z mroźnym wiatrem oraz gęstą mgłą. Niestety kilkudziesięciometrowa warstwa śniegu skutecznie uniemożliwia nam zdobycie Malego Deda, który leży poza szlakiem.

W schronisku jeszcze sprawdzamy mapę
W schronisku jeszcze sprawdzamy mapę

Svycarna i Vysoky Vodospad

Szybkim krokiem schodzimy do Svycarny, gdzie postanawiamy się ogrzać. Następnie mamy ochotę zejść do Vysokiego Vodospadu. Niestety, uszkodzony mostek zniechęcił nas do dalszej wędrówki i wodospad musieliśmy oglądać z góry. Musimy wracać do góry i następnie drogą leśną dochodzimy z powrotem do Videlskiego Krzyża. 

W dole jeszcze jesień, a na górze już zima
W dole jeszcze jesień, a na górze już zima

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *