City Break Czechy Europa Jeseniki Sudety

Jeseniki: Velke Losiny- uzdrowisko w Jesenikach

Park Zdrojowy

Gdy odwiedziliśmy Dlouha Strane po górskiej wycieczce pojechaliśmy dalej w stronę Sumperka do Velkich Losin. Jest to naprawdę, bardzo ładne, małe miasteczko, które kryje w sobie wiele ciekawych miejsc. Na pierwszy plan wysuwa się park zdrojowy z sanatoriami, a także basenami termalnymi. Na alejkach parkowych można miło spędzić nawet kilka godzin, odrywając się od zgiełku miasta. Z tego co zauważyliśmy można udać się w dalszą wycieczkę oznakowanymi ścieżkami rowerowymi po pobliskich lasach i wzniesieniach (jakby nie patrzeć to nadal są Jeseniki), jednak my się nie zapuszczaliśmy nigdzie dalej.

Park Zdrojowy w Velkich Losinach
Park Zdrojowy w Velkich Losinach

Baseny termalne

Warto wspomnieć również o wodach siarczanowych, które mają tutaj swoje źródła. Można również spróbować ich w licznych ujęciach. Nam niestety nie zasmakowały;) Wody siarczanowe są również obecne w basenach termalnych. Jest to taki mały aquapark. Jeśli chodzi o bilety wstępu to na dzień dzisiejszy jest to 300 koron czeskich za 3h spędzone na basenach, czyli w przeliczeniu na złotówki, mniej więcej 50 zł.

Park Zdrojowy w Velkich Losinach
Park Zdrojowy w Velkich Losinach

Muzeum Papieru

Poza parkiem można spacerować po zadbanych bulwarach nad rzeką, idąc wzdłuż których najpierw dochodzi się do papierni, a następnie do renesansowego zamku. Pierwszy z obiektów to nadal działająca, nieprzerwanie od XVI w. fabryka papieru. Tutaj również mieści się Muzeum Papieru, a także restauracja. Dojechać do niej można również z głównej drogi wiodącej ku Sumperka.

Pałac w Velkich Losinach
Pałac w Velkich Losinach

Zamek w Velkich Losinach

Zamek sam jest nadal odnawiany, jednak już robi duże wrażenie. Typowy renesansowy styl, nam przypominał bardzo pałac z Krasiczyna. W ogrodach pałacowych znajduje się również staw, nad którym można usiąść i odpocząć. Niestety nie załapaliśmy się na zwiedzanie wnętrz zamku, które są otwarte dla turystów w weekendy tylko do 16. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia tego malowniczego miasteczka, my z pewnością tutaj wrócimy aby odkryć je na nowo:) 

Velke Losiny

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *