City Break Jura Krakowsko- Częstochowska

Jura Krakowsko- Częstochowska: zamek w Ogrodzieńcu

Zamek w Ogrodzieńcu to największa i najbardziej okazała tego typu budowla na szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się ona na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko- Częstochowskiej, Górze Zamkowej, która liczy sobie 516 m n.p.m.

Zamek w Ogrodzieńcu
Zamek w Ogrodzieńcu

Choć nazwa może mylić to nie znajduje się on w miejscowości Ogrodzieniec, lecz położonej 2 km na wschód od niej, Podzamcze. 

Zamek w Ogrodzieńcu
Zamek w Ogrodzieńcu
Zamek w Ogrodzieńcu
Zamek w Ogrodzieńcu

Trochę historii…

Sam zamek powstał w na przełomie XIV i XV w. do XIX w. służył kolejnym rodom za rezydencje, jednak potem zaczął popadać w coraz to większą ruinę. Dopiero w 1945 r. władze polskie zdecydowały się rozpocząć prace konserwatorskie odbudowujące w części zamek i pozwalające na jego zwiedzanie turystom. Trwały one prawie 30 lat i dopiero od lat. 70. zamek jest dostępny dla zwiedzających.

Szukasz noclegu w Ogrodzieńcu? Sprawdź ofertę booking.com! Klikając w ten link i rezerwując nocleg, wspierasz jednocześnie naszego bloga! Dzięki! 

Jak wygląda zwiedzanie? 

Niestety wynajęcie przewodnika jest tylko zarezerwowane dla grup zorganiziowanych, jeśli przyjdzie Wam tak jak i nam zwiedzać go indywidualnie otrzymacie wraz z biletem wstępu mapkę zamku z proponowaną trasą zwiedzania. Możemy zobaczyć, m.in. Kuchnię, Sypialnie, ale także i Salę Tortur, czy odpocząc na jednym z dziedzińców. Warto się również wdrapać, na tzw. Kurzą Stopę, która jest świetnym punktem widokowym na okolicę. 

Może nowy plecak? Sprawdź ofertę!

Skały w okolicy zamku Ogrodzieniec
Skały w okolicy zamku Ogrodzieniec

Dla tych, którzy będą czuli niedosyt po zwiedzaniu zamku proponujemy spacer na Górę Birów, na której został zrekonstruowany gród. Dla wielbicieli wędrówek polecamy przejście chociaż w części szlaku Orlich Gniazd, który to właśnie przebiega przez zamek w Ogrodzieńcu. 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *