Europa Słowacja Tatry Tatry Wysokie

Na Sławkowski Szczyt

Start: Stary Smokovec
Cel: Sławkowski Szczyt
Odległość: 15,3 km
Liczba punktów GOT: 30
Czas wyprawy: lipiec 2017 r.

Z widokiem na Łomnicę
Z widokiem na Łomnicę

Kierunek Stary Smokovec

Z samego rana pakujemy się z noclegu w Zakopanem i ruszamy na słowacką stronę do Starego Smokovca. Już o 8 wchodzimy na niebieski szlak wiodący prosto na Sławkowski Szczyt. Prognoza pogody zapowiada popołudniowe burze, więc wiemy, że nie mamy zbyt dużo czasu. Początek szlaku wiedzie otwartym terenem, niestety ale Słońce daje się mocno we znaki. Później wchodzimy w las. Tak wędrujemy dobrze ponad godzinę. Po drodze mijamy punkt widokowy, z którego możemy podziwić piękną ścianę Łomnickiego Szczytu.

Przed nami jeszcze długaaa droga
Przed nami jeszcze długaaa droga

Długaaaaaa drogaaaaa na Sławkowski Szczyt

Następnie wędrówka jest bardzo nużąca. Przez jakieś dwie godziny wędruje się od przedszczytu do przedszczytu i wydaje się, że to  już jest szczyt, a jednak pojawia się kolejny. Jednak i tak po 200 minutach stajemy na Sławkowskim Szczycie- górze, która przez wiele lat była uważana za najwyższy tatrzański szczyt. Niestety widoki nie rozpieszczają. Przez chwilę pojawia się Łomnica, Baranie Rogi i Lodowy Szczyt, ten widok zapiera dech w piersiach.

Na szczycie Sławkowskiego Szczytu
Na szczycie Sławkowskiego Szczytu
Baranie rogi wychylają się zza chmur
Baranie rogi wychylają się zza chmur

Kto szybszy? Burza czy my?

Na południowym horyzoncie pojawiają się chmury burzowe, więc szybko zbieramy się do zejścia, które jest naprawdę rekordowe. Po wejściu do lasu trochę zaczyna padać, jednak decydujemy, że przejdziemy jeszcze na Hrebeniok. W schronisku długo nie zadomowujemy się, gdyż liczba turystów jest naprawdę spora. Stąd, drogą asfaltową schodzimy do Starego Smokovca, który jeszcze postanawiamy pozwiedzać. 

Uciekamy przed burzą!
Uciekamy przed burzą!

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *