Beskidy Bieszczady

Bieszczady: Na Bukowe Berdo z Mucznego

Start: Muczne
Cel: Krzemień, Bukowe Berdo
Liczba Punktów GOT: 11
Odległość 14,5 km
Czas wycieczki: maj 2018 r.
Link do mapy i śladu GPS: https://www.traseo.pl/trasa/na-bukowe-berdo

Bukowe Berdo
Bukowe Berdo

Bukowe Berdo na rozruszanie

Po 6 godzinach spędzonych w samochodzie docieramy w Bieszczady. Sama przejażdżka Wielką Pętlą Bieszczadzką to duże przeżycie. Nie spotkamy tutaj tłumów, spokojnym tempem przemierzamy pomiędzy bieszczadzkimi szczytami i spoglądamy na mieniące się w oddali szczyty Bieszczad Wysokich.

Jako pierwszy szlak na naszej bieszczadzkiej wędrówce wybieramy ten, który biegnie z Mucznego na Bukowe Berdo. Sama droga wiodąca z Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej do tej miejscowości to duże urozmaicenie dla turysty. Po pierwsze istnieje duża szansa na spotkanie tutaj dzikiej zwierzyny, a przy korytarzach dla niej warto przestrzegać ograniczenia prędkości. Po drugie można się zatrzymać przy pokazowym piecu, w którym wypala się węgiel drzewny, a po trzecie to właśnie tutaj istnieje największe prawdopodobieństwo spotkania żubra żyjącego na wolności. Jeśli jednak komuś się to nie uda to zawsze może skorzystać z pokazowej zagrody tych zwierząt.

Bukowe Berdo
Bukowe Berdo

Muczne z kościołem św. Huberta

Samo Muczne to bardzo niewielka miejscowość. Doliczyliśmy się tutaj pięciu domów, Centrum Leśnego oraz kościoła św. Huberta oddanego do użytku w 2015 r. W tym ostatnim uwagę przykuwają żyrandole wykonane z rogów danieli.

Kościół św. Huberta w Muczne
Kościół św. Huberta w Mucznem

Grzbietem Bukowego Berda

Aby dostać się na Bukowe Berdo z Mucznego należy wybrać żółte znaki szlaku. Podążając za nimi wchodzimy do buczynowego lasu. Jest tu naprawdę przepięknie. Nie naruszony przez ingerencję człowieka drzewostan sprawia, że można się tutaj poczuć niczym w bajce. Po godzinie wspinaczki wychodzimy z lasu. Naszym oczom najpierw ukazuje się przepiękna panorama na Bieszczady Ukraińskie, a dopiero po kilkunastu minutach na ich polską i słowacką część. Po dojściu do rozwidlenia szlaków wybieramy skręt w lewo i za niebieskimi znakami podążamy w kierunku Bukowego Berda i Krzemienia. Widoki ze szlaku są wspaniałe. Jak na dłoni widać Tarnicę Halicz, a na zachodzie Małą i Wielką Rawkę. Gdy się odwracamy naszym oczom ukazuje się fantastyczny widok na Połoniny: Caryńską oraz Wetlińską.

Krzemień
Krzemień

Pod Krzemieniem

Po godzinie podchodzenia pod kolejne wzniesienia i schodzenia z nich docieramy do właściwego wierzchołka Bukowego Berda. Nie poprzestajemy na tym i udajemy się w kierunku Krzemienia- drugiego co do wysokości szczytu w polskich Bieszczadach. Niestety nie jest on dostępny dla turystów, ale z niewielkiej odległości skałki, które są na jego szczycie prezentują bardzo ciekawy widok. Niestety musimy wracać do samochodu tym samym szlakiem. Po drodze podziwiamy jeszcze ciekawą roślinność tego miejsca. Ciekawym zjawiskiem jest chociażby jarzębina czerwona, która porasta zbocza tej góry. Po niecałych 5 godzinach meldujemy się znów obok samochodu i już planujemy wycieczkę na kolejny dzień.

W tle Połonina Caryńska
W tle Połonina Caryńska

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *