Rudawy Janowickie Sudety

Rudawy Janowickie: Kolorowe Jeziorka

Jeziorko Purpurowe

Wieściszowice- wieś z czterema jeziorkami:)

Wracając z naszej wycieczki po Karkonoszach zahaczamy jeszcze o Rudawy Janowickie, a dokładniej o Kolorowe Jeziorka. Zwiedzanie rozpoczynamy w Wieściszowicach, miejscowości położonej u podnóża Wielkiej Kopy. Samochód parkujemy w centrum wsi, koło kościoła, skąd czeka nas kilkudziesięciominutowy spacer do Jeziorek. Samochód można zaparkować również na jednym z parkingów zlokalizowanych bliżej tej atrakcji turystycznej, jednak za nie pobierana jest opłata w wysokości 10 zł.

Jeziorka są cztery, każde o innym kolorze, które zawdzięczają zróżnicowanej zawartości miedzi i żelaza w okolicznych skałach. Zaczynając od położonego najniżej: jezioro żółte, jezioro purpurowe, jezioro błękitne i jezioro zielone. Niestety, my trafiliśmy na porę suchą, więc wody w jeziorach było bardzo mało. Dopiero po fakcie dowiedzieliśmy się, że najlepiej te tereny zwiedzać wiosną, gdy po odwilży duże ilości wody robią spore wrażenie.

Jeziorko Żółte

Skąd te kolory?

Pierwsze z jeziorek, które mijamy to te o kolorze żółtym. Niestety okresowo ono wysycha i najczęściej w okresie letnim nie można go podziwiać. Kolor swój zawdzięcza w głównej mierze związkom miedzi. Taka sama geneza kryje się za kolorem jeziorek o kolorze błękitnym oraz zielonym. Innym związkom swój kolor zawdzięcza jedynie jeziorko purpurowe. Tutaj króluje piryt, czyli związek żelaza. Poza tym, woda w tym jeziorze ma bardzo niskie pH- na poziomie 3-3.5, a to ze względu na obecność kwasu siarkowego. Pomiędzy jeziorkami znajdują się jaskinie i sztolnie, co świadczy o pozostałościach pokopalnianych.

Jeziorko Błękitne

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

Pozostałości pokopalniane

Kolorowe Jeziorka powstały w wyniku eksploatacji kopalń, które tutaj działały w tym miejscu od XVIII w. Co tam wydobywano? Głównie piryt, który następnie był przerabiany na kwas siarkowy.

Kolorowe Jeziorka to wspaniała wycieczka dla całej rodziny, jednak żeby zobaczyć całe ich piękno najlepiej tutaj przybyć wiosną, gdy stany ich wód są najwyższe, co sprawia, że ich kolory są najintensywniejsze.You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *