Góry Suche Korona Gór Polski Sudety

Waligóra i okolice, czyli ruszamy na najwyższy szczyt Gór Suchych

Na kolejny szczyt do kolekcji Korony Gór Polskich wybraliśmy Waligórę. Ta góra o wysokości 936 m n.p.m. wznosi się w Górach Suchych.  

Schronisko Andrzejówka pod Waligórą
Przed schroniskiem Andrzejówka

Start spod schroniska

Za początek wycieczki obieramy parking przy schronisku Andrzejówka. Schronisko PTTK Andrzejówka położone jest na przełęczy Trzech Dolin u podnóża najwyższego wzniesienia Gór Kamiennych- Waligóry. Budynek został wzniesiony w 1933 roku, a status schroniska PTTK uzyskał 20 lat później. W pobliżu schroniska znajdują się wyciągi narciarskie oraz liczne trasy przeznaczone do narciarstwa biegowego. Stąd więcej tu narciarzy niż turystów, ale nam to nie przeszkadza i ruszamy na niedaleki szczyt.

Wejście choć krótkie sprawia trochę trudności. Jest stromo, a zlodowaciały śnieg znacznie utrudnia zdobywanie góry. Po ok. 20 minutach stajemy na Waligórze (934 m n.p.m.). Widoków stąd żadnych, No ale szczyt zdobyty:)

Szczyt Waligóra 936 m n.p.m. Góry Suche Sudety Środkowe
Waligóra 936 m n.p.n.

Zdobyty szczyt i co dalej?

Aby nie wracać za szybko postanawiamy jeszcze pospacerować po tym paśmie górskim. Wybieramy żółty szlak, który ma nas zaprowadzić do Zamku Radosno. Ścieżki są dobrze utrzymane, a zauważamy, że w okolicy znajdują się ponadto świetnie oznaczone trasy rowerowe, które nie kolidują ze szlakami pieszymi. Po drodze trochę się pogubiliśmy, gdyż nie zauważyliśmy, że szlak ucieka w bok i musieliśmy nadrobić trochę drogi.

Sam zamek okazał się jego pozostałością. W najwyższym punkcie góry stoi całkiem dobrze zachowana wieża zamkowa, a resztę trzeba sobie wyobrazić. Zamek ten od swoich początków (tj. XIII w.) służył przede wszystkim biskupstwu wrocławskiemu, jednakże już pod koniec XV w. zaczął popadać w ruinę. Jeszcze w XVII w. z zamku korzystali lokalni rozbójnicy, którzy organizowali sobie tutaj swoje kryjówki.

Ruiny Zmku Radosno w północno-zachodniej części Gór Suchych
Ruiny Zmku Radosno

Zejście z zamku okazało się nie lada wyzwaniem. Na szlaku stworzyło się lodowisko, a my byliśmy bez raczków. Pomimo problemów udało nam się zejść do ścieżki dydaktycznej poprowadzonej do Sokołowska. My udajemy się w przeciwnym kierunku i po prawie dwóch godzinach spaceru docieramy do schroniska PTTK Andrzejówka.

Góry Suche są naprawdę bardzo ciekawe. Typowe szczyty o charakterystycznym wypukłym kształcie zapewne kryją wiele tajemnic, które na pewno będziemy odkrywać.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *