Góry Orlickie Korona Gór Polski Sudety

Orlica i Velka Destna- czyli kółeczko z Zieleńca

To nasz pierwszy wypad w Góry Orlickie. Jako cel obraliśmy sobie najwyższą po polskiej stronie- Orlicę oraz najwyższy szczyt całych Gór Orlickich- Velka Destna.

Kamień upamiętniający Heinricha Rubertsa
Kamień upamiętniający Heinricha Rubertsa

Kierunek- Orlica!

Parkujemy w Zieleńcu- części Dusznik Zdroju, która jest znana z licznych stoków narciarskich. Niestety poza zimą życie tutaj zamiera. Na Orlicę podchodzimy zielonym szlakiem, tuż obok kamienia Heinricha Rubertsa. Henrich Ruberts jako pierwszy dostrzegł walory krajoznawcze tej części Sudetów i rozpoczął propagowanie jej piękna. To właśnie on wzniósł na szczycie Orlicy schronisko, a także wieżę widokową. Po obu budowlach niestety pozostały tylko wspomnienia. Szlak jest bardzo miły, łagodnie pnie się do góry, a z czasem odsłaniają się widoki na pozostałe szczyty otaczające Kotlinę Kłodzką. W oddali widoczne są również Jeseniki.

Orlica- szczyt sławnych osób

Po niespełna godzinie stajemy na szczycie Orlicy. Ten niepozorny szczyt z pewnością wiele zyska na rzecz turystyki, gdy na jego szczycie stanie wieża widokowa. Od kilku lat obiecuje ją postawić w tym miejscu burmistrz Dusznik- Zdroju. Na szczycie stoi obelisk upamiętniający zdobycie tej góry przez takie wybitne osoby jak Fryderyk Chopin,  cesarz Józef II oraz John Quincy Adams- późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych.

Orlica
Na szczycie Orlicy

Z widokiem na Karkonosze

Nie zabawiamy tutaj długo. Krótka sesja zdjęciowa upamiętniająca wejście na kolejny szczyt zaliczany do Korony Gór Polski i ruszamy dalej w kierunku Masarykovej Chaty. Następnie już po drugiej stronie granicy idziemy czerwonym szlakiem. Prowadzi on grzbietem najwyższych szczytów Gór Orlickich. Rozpościera się z nich wspaniała panorama na Karkonosze, ze Śnieżką w roli głównej oczywiście.

Karkonosze w zimowej szacie. Śnieżka.
Widok na Karkonosze spod Orlicy

Masarykova Chata

Po 4 km od Orlicy dochodzimy do Masarykowvej Chaty. Jest to sporej wielkości schronisko, zbudowane z inicjatywy jednego z prezydentów Czech. Zostało one wybudowane na cześć Tomasa Masaryka- pierwszego prezydenta Czechhosłowacji, w jego 75. rocznicę urodzin. Do dzisiaj nosi jego imię. Warto wstąpić do środka i podziwiać jego stylowe wnętrze z drewnianymi płaskorzeźbami.

Masarykova Chata. Schronisko w Górach Orlickich
Masarykova Chata

Velka Destna- najwyższy szczyt Gór Orlickich

Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej w kierunku Velkej Destnej. Tutaj szlak wiedzie po wyznaczonej trasie biegowej. Mimo, że w niektórych miejscach śniegu już nie ma, amatorów biegówek nie brakuje. Pod szczytem funkcjonuje niewielkie schronisko, gdzie naprawdę za niewielkie pieniądze można zakupić podstawowe produkty gastronomiczne. Stajemy na szczycie (1115 m n.p.m.). Nasza mapa wskazuje, że w tym miejscu powinniśmy wdrapywać się na wieżę widokową. Jednak po wieży nic w tym miejscu nie zostało… Chyba musimy zakupić nową mapę… Szczyt jest zalesiony i niestety nie widać z niego żadnej panoramy. Wracamy tą samą trasą do Masarykovej Chaty. Mimo, że jest z górki to idzie się dość ciężko. Wszystko przez mokry, topniejący śnieg, w który nasze buty się zapadają.

Powrót do Zieleńca

Z Masarykovej Chaty wracamy na polską stronę i niebieskim szlakiem, który wiedzie wzdłuż stoku narciarskiego wracamy do Zieleńca. W tej miejscowości odwiedzamy jeszcze schronisko PTTK Orlica. Niestety nie robi na nas dobrego wrażenia, a także kościółek “na stoku”.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *