City Break Jura Krakowsko- Częstochowska

Jura Krakowsko- Częstochowska: Dolina Kobylańska (trochę praktycznych informacji)

Dolinki Podkrakowskie

Dni, które spędzamy w Małopolsce najczęściej wykorzystujemy na to by pojechać w Beskidy. Tym razem czasu było mniej i zamiast gór, wybraliśmy spacer po Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej. Od dawna po naszych głowach “krążył” pomysł na odwiedzenie Dolinek Podkrakowskich. Jest ich siedem, a nasz wybór padł na Dolinę Kobylańską. Dość przypadkowo, bo początkowo myśleliśmy by odwiedzić Dolinę Będkowską. Niestety do tej drugiej nie umieliśmy znaleźć dojazdu, a na naszej drodze wyrósł parking do Doliny Kobylańskiej, więc odwiedziliśmy własnie nią.

Dolina Kobylańska
Najpiękniejsza polana w Dolinie Kobylańskiej

Dolina Kobylańska- gdzie zaparkować?

Gdzie znajduje się owy parking? Na drodze łączącej Kobylany z Będkowicami, po prawej stronie na wzniesieniu wyłonią się Wam tablice informacyjne, skręcacie koło nich w drogę polną i dojeżdżacie do parkingu, na którym zmieści się kilkanaście samochodów. Podobno drugi parking znajduje się w Będkowicach, po drugiej stronie doliny, jednak my tego faktu nie sprawdziliśmy. 

Dolina Kobylańska

Dolina Kobylańska- co warto zobaczyć?

Początkowo ścieżka biegnie w dół przez zalesiony teren. Po kilku minutach meldujemy się obok wiaty turystycznej, która oznacza wejście do Doliny Kobylańskiej. Od razu znajdujemy się w jej dolnej części, uważanej za najpiękniejszą. Potężna polana zachęca do tego, by zrobić sobie tutaj całodzienny piknik w otoczeniu potężnych skał. Do najokazalszych z pewnością należy Żabi Koń z krzyżem na szczycie,  a także Brama Kobylańska i Mała Płyta. Po prawej stronie idąc od parkingu możemy wejść po schodach do kaplicy Matki Boskiej. W grocie skalnej umieszczono jej figurę na pamiątkę objawień w 1914 r.

Dolina Kobylańska
Schody do kapliczki Matki Bożej

Podążamy dalej w górę doliny. Po drodze mijamy jeszcze sporo skał. Najokazalsza jest pojedyncza- zwana płetwą. Tutaj amatorzy wspinaczki skałkowej przygotowywali sobie stanowiska. Dalej teren robi się co raz bardziej zalesiony, a towarzyszyć nam zaczyna potok Kobylanka, który jest zasilany pięknymi wywierzyskami.

Dolina Kobylańska

Długość całej doliny to 4 km. W dwie strony spokojnym marszem można ją przejść w 1,5- 2 godzin. 

Dolina Kobylańska z dzieckiem

Pytacie nas, czy przejedziecie dno Doliny wózkiem dziecięcym. Na pewno nie jest to trudne, gdy macie wózek z dużymi pompowanymi kółkami. Jednak na pewno praktyczniejsze będzie użycie nosidełka lub chusty. Nie jest to duży odcinek, a wózek może mieć problemy, chociażby gdy przyjdzie Wam przekraczać potok Kobylanka.

Dolina Kobylańska to idealny pomysł na spędzenie tutaj czasu z rodziną. To również świetne miejsce dla miłośników wspinaczki skałkowej. Gdy tutaj traficie to na pewno się nie zawiedziecie!:)

Dolina Kobylańska
Wiosna budzi się do życia

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *