Góry Złote Sudety

Góry Złote: Borówkowa z Przełęczy Lądeckiej

Widok z Przełęczy Lądeckiej
Widok z Przełęczy Lądeckiej

Pierwszy raz w Górach Złotych

Po raz pierwszy w Góry Złote wybraliśmy się w lutym 2016 r. Choć na nizinach śniegu nie spotkaliśmy, to nawet w tak niskich partiach górskich jak Rychlebskie Hory można go było spotkać całkiem sporo.

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

Fantastyczna panorama z Przełęczy Lądeckiej

Na Przełęcz Lądecką (665 m n.p.m.) docieramy przez Javornik. Rozpościera się z niej wspaniały widok na Lądek Zdrój i całą Dolinę Białej Lądeckiej, na której końcu wznosi się  Czarna Góra i Śnieżnik. Szlak na Borówkową (900 m n.p.m.) nie jest wymagający, prowadzi w głównej mierze przez las.

Na szczycie Borówkowej
Na szczycie Borówkowej

Godzinka i jesteśmy na szczycie

Z przełęczy już po godzinie jesteśmy na szczycie, gdzie to znajduje się bardzo ładna wieża widokowa. Budowla, którą możemy aktualnie podziwiać powstała w 2006 r. Jednak warto wiedzieć, że poprzedziły ją aż 4 wieże widokowe, z których pierwsza powstała już w latach 50. XIX w.! Na szczycie Borówkowej stało również schronisko turystyczne.  Z wieży widokowej prezentuje się całkiem ładna panorama, oprócz wspomnianego wcześniej Masywu Śnieżnika widoczne jest pasmo Gór Rychlebskich, Jeseników, a na północ Przedgórze Paczkowskie i Góry Bardzkie.

Widok z wieży widokowej na Borówkowej
Widok z wieży widokowej na Borówkowej

Borówkowa ze szczyptą historii

Borówkowa była w latach 80. XX w. miejscem spotkań ówczesnych polskich i czeskich opozycjonistów. Na szczycie rozmowy prowadzili, m.in. Jacek Kuroń, Józef Pinior, Mirosław Jasiński, Petr Uhl, Jan Sabata, czy Petr Pospichal. W pobliżu szczytu znajduje się sporo tablic informacyjnych oraz kamieni pamiątkowych, które są wspomnieniem po tamtych wydarzeniach. Zainteresują one z pewnością nie tylko fascynatów historii.

Świetny pomysł na wycieczkę!

Powracamy na Przełęcz tym samym szlakiem. Cała wycieczka zajmuje nam niewiele ponad dwie godziny, stąd proponujemy ją na spokojny niedzielny spacer w rodzinnym gronie, również z dziećmi!:)

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *