Góry Stołowe Sudety

Góry Stołowe: Skalne Grzyby

Góry Stołowe to pasmo górskie, które znacznie wyróżnia się na tle innych polskich. Wszystko dzięki skałom zbudowanym z piaskowca, które pod wpływem działania erozji na przestrzeni lat przyjęły bardzo ciekawe kształty. Brak tutaj jakiś wybitnych szczytów, a większość ruchu turystycznego ogranicza się do najwyższego szczytu całego pasma- Szczelińca oraz Błędnych Skał, będących najbardziej znanym labiryntem skalnym w Polsce. Są tutaj, jednak miejsca, w których można zaznać ciszy i spokoju, a jednocześnie cieszyć się pięknem przyrody, która nas otacza. Jednym z takich miejsc są Skalne Grzyby rozpościerające się na odcinku ok. 2 kilometrów pomiędzy Batorówkiem a Radkowem. Te skalne formacje postanowiliśmy odwiedzić zimową porą, gdy Góry Stołowe pokryły się warstwą śniegu. 

Skalne Grzyby- parking

Za punkt startowy wycieczki obieramy Batorówek, to niewielki przysiółek, który administracyjnie przynależy do Szczytnej. Można się do niego dostać właśnie że Szczytnej albo skręcając z drogi wojewódzkiej wiodącej z Polanicy-Zdrój do Wambierzyc. W Batorówku zima w pełni, mimo Drogę pokrywa gruba warstwa lodu, na której leży niewielka ilość śniegu. Wszystko to sprawia, że jest bardzo ślisko i trzeba zachować szczególną  ostrożność. W Batorówku jest sporej wielkości parking, a do tego wiaty, w których można rozpalić ognisko (zaznaczone na poniższej mapie). Stąd prowadzi najkrótszy szlak dojściowy do Skalnych Grzybów, do których można również dotrzeć z Wambierzyc i z parkingu ulokowanego na drodze Stu Zakrętów. 

Który szlak wybrać?

Na początek za niebieskimi znakami wędrujemy szeroką ścieżką, którą współdzielimy z amatorami narciarstwa biegowego. Po zaledwie 10 minutach spaceru dochodzimy do rozwidlenia szlaków i skręcamy w prawo, gdzie od tej pory będą prowadzić nas żółte znaki. Ścieżką zmienia się w typowo leśny dukt, który wiedzie wzdłuż potoku Czerwonej Wody, który przyjmuje lekko brunatną barwę. Nie znaleźliśmy etiologii tego zjawiska, przypuszczamy tylko, że teren ten może być obfity w torf. Dochodzimy do skały zwanej Rogaczem i od tej pory wraz z czerwonym szlakiem wkraczamy w “świat grzybów”. 

Skalne Grzyby- parking
Skalne Grzyby- parking
Potok Cedron w Górach Stołowych
Leśna ścieżka pośród Skalnych Grzybów
Szlak na Skalne Grzyby

Świat Skalnych Grzybów

Są tutaj skały zwane borowikami, czy prawdziwkami i o różnej wielkości czy kształcie. Co rusz mijamy kolejne formacje skalne, które skutecznie pobudzają naszą wyobraźnię do działania. W miejscu, gdzie teraz wędrujemy w przeszłości było morze. Tak, jak inne formacje skalne na terenie Gór Stołowych, Skalne Grzyby zbudowane są z margli, łupków oraz z piaskowca, który cały czas podlega erozji. Po ok. 40 minutach wędrowania w takiej scenerii dochodzimy do rozwidlenia szlaków, gdzie mieliśmy się udać w kierunku kolejnej formacji skalnej- Pielgrzymów. Na szlakowskazu zawisła jednak smutna dla nas informacja, mianowicie o zamknięciu szlaku zielonego przebiegającego przy Pielgrzymach. Z tego względu pozostało nam dojście do Skrzyżowania przy Borowiki, gdzie pozostawiamy żółte oraz czerwone znaki i wraz z drogą rowerową zmierzamy ku parkingowi. 

Skalne Grzyby
Skalne Grzyby
Skalne Grzyby
Skalne Grzyby
Skalne Grzyby
Skalne Grzyby
Skalne Grzyby
Skalne Grzyby
Skalne Grzyby
Skalne Grzyby
Skalne Grzyby- żółty szlak
Skalne Grzyby- żółty szlak

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

Skalne Grzyby i narty biegowe

Szeroką ścieżką, którą teraz wędrujemy sprzyja uprawianiu narciarstwu biegowemu. Mimo tego, że pokrywa śnieżna jest niewielka to amatorów tej dyscypliny sportu mijamy sporo. W towarzystwie promieni słonecznych spaceruje nam się bardzo.miło i nawet nie wiemy kiedy docieramy do miejsca skąd wyruszyliśmy dwie godziny wcześniej. Skalne Grzyby okazały się bardzo ciekawym miejscem, które możemy polecić na krótką wycieczkę po Gór Stołowych. 

Narciarstwo biegowe w Górach Stołowych
Narciarstwo biegowe w Górach Stołowych

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *