Czechy Europa Jeseniki Sudety

Jeseniki: ciche Jeseniki, czyli kółeczko z Rejviz

Start: Rejviz
Cel: Kazatelny, Kobrstejn
Odległość: 15,5 km
Liczba Punktów GOT: 19
Czas wycieczki: czerwiec 2018 r. 
Link do mapy i śladu GPS: https://www.traseo.pl/trasa/rejviz-kobrstejn-kazatelny

Rejviz

Jeseniki to nie tylko Pradziad

Powiesz Jeseniki, myślisz Pradziad, Keprnik, Serak…. My jednak wybraliśmy mniej zatłoczone szlaki w tym paśmie górskim. Jako start wędrówki obieramy Rejviz. Jest to najwyżej położona wieś na całym Śląsku. Wszystkie zlokalizowane w niej domostwa znajdują się powyżej 700 m n.p.m. Stałych mieszkańców można się tutaj doliczyć co najwyżej kilkudziesięciu, jednak jest tutaj mnóstwo pensjonatów oraz domków letniskowych, dlatego w sezonie zarówno zimowym jak i letnim jest tutaj spory ruch:) 

Rejviz
Rejviz

Płynie woda… brunatna woda

My obieramy żółte znaki, które prowadzą w kierunku Velkego Mechovego Jezerka. Jest to miejsce kulminacyjne całego torfowiska, które okala Rejviz. My zdecydowaliśmy, że tą atrakcję odwiedzimy kiedyś indziej i idąc ciągle żółtym szlakiem docieramy do miejsca zwanego Bublavy Pramen. Jest to miejsce, w którym można zaobserwować w jaki sposób rzeki rozpoczynają swój bieg w stronę morza. Po drodze przechodzimy przez las, w którym kolor zielony mieni się w różnych jego odcieniach. To ze względu na fakt, występowania niezliczonych gatunków mchu wokół szlaku. Dodatkowo można podziwiać potoki o charakterystycznym dla torfowisk- brunatnym zabarwieniu 

Na szlaku
Na szlaku

Cmentarz Jeńców Wojennych w Rejviz

Po chwilowym odpoczynku na Bublavy Pramen rusamy za żółtymi znakami na szczyt Kazatelny. Jest to o góra wznosząca się na wysokość 925 m.n.p.m. Z jej zboczy można podziwiać panoramę na Serak, Keprnik oraz Góry Rychlebskie. Dlaje nasze nogi prowadzą nas do Opavskiej Chaty. Po drodze dodatkowo zwiedzamy Cmentarz Jeniecki, Rosjan,  którzy byli więzienie w okolicy w obozie koncentracyjnym. Odrestaurowany w 1999 r. cmentarz to kilka kamieni symbolizujących mogiły oraz jeden duży głaz z naniesioną inskrypcją. 

Cmentarz Jeńców Wojennych
Cmentarz Jeńców Wojennych

Zamkovsky Vrch i zamek Koberstejn

Pod Opavską Chatą robimy sobie przerwę, po ktorej zmieniamy żółty szlak na zielony i ruszamy w kierunku zamku Koberstejn. Tutaj coraz częściej mijamy miejsca objęte wycinką drzew. Zamek Koberstejn mieści się na szczycie Zamkovskyego Vrchu. Pozostała z niego jedynie wieża, na którą można było kiedyś wejść. Teraz jednak wejście to jest zamknięte. Podążając dalej zielonym szlakiem schodzimy stromo do asfaltowej drogi, którą można dotrzeć z jednej strony do Vrbna pod Pradadem, a z drugiej do Rejviz . Stąd juz czerwonym szlakiem docieramy najpierw do Stary Rejviz, a następnie do miejsca skąd wyruszaliśmy na szlak. 

Brunatne potoki w okolicach Rejviz
Brunatne potoki w okolicach Rejviz
Rejviz
Rejviz

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *