Beskid Śląski Beskidy

4 Najpiękniejsze Szlaki w Beskidzie Śląskim

Beskid Śląski to jedno z najbardziej popularnych pasm górskich w Polsce. Turystów w te góry przyciągają przepiękne widoki, bogata infrastruktura, a także gęsta sieć szlaków turystycznych. Poniżej prezentujemy 4, naszym zdaniem najpiękniejsze i najciekawsze trasy w Beskidzie Śląskim. 

1. Brenna- Hala Jaworowa- Kotarz- Stary Groń- Brenna

Naszym zdaniem najpiękniejsza trasa w Beskidzie Śląskim. Wycieczkę rozpoczynamy w Brennej, skąd ruszamy na Halę Jaworową. Z niej unikatowy widok na Czantorię, Soszów i Stożek. Można tutaj spędzić dłuższą chwilę na rodzinnym pikniku. Zachęcają do tego ławeczki i ogromna polana. Wycieczkę kontynuujemy w kierunku Kotarza (972 m n.p.m.), a następnie Grabowej. Kolejnym punktem naszej eskapady będzie Stary Groń (798 m n.p.m.), na szczycie którego stoi wieża widokowa, z której tarasów rozpościera się przepiękna panorama na Beskid Śląski. Świetnie widoczna jest Hala Jaworowa, Błatnia, Równica, Czantoria, czy Trzy Kopce Wiślańskie. 

Szczegóły opis trasy znajdziecie poniżej: 
http://manawpodrozy.pl/beskid-slaski-brenna-hala-jaworowa-kotarz-stary-gron/

Hala Jaworowa
Hala Jaworowa
Widok na Wielką Czantorię z Hali Jaworowej
Widok na Wielką Czantorię z Hali Jaworowej
Wieża widokowa na Starym Groniu
Wieża widokowa na Starym Groniu2. Węgierska Górka- Barania Góra- Malinowska Skała- Skrzyczne- Szczytk

Bardzo długa i wymagająca trasa, lecz wszystko wynagradzają piękne widoki. Szlak rozpoczynamy w Węgierskiej Górce, skąd zielonym szlakiem udajemy się w kierunku Fajkówki,  a następnie czarnym na szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Na jej wierzchołku umiejscowiona jest wieża widokowa, z której rozpościera się piękna panorama na okoliczne szczyty, a także Pilsko, Babią Górę, a przy dobrej widoczności również na Małą Fatrę i tatrzańskie szczyty. Z Baraniej Góry udajemy się w kierunku chyba najsłynniejszej skały w Beskidzie Śląskim- czyli Malinowskiej Skały. Miejsce to jest zazwyczaj oblegane przez turystów, więc warto tutaj być albo wczesnym rankiem, bądź późnym popołudniem. Ostatnim akcentem wycieczki jest zdobycie najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego- Skrzycznego (1257 m n.p.m.). Stąd pozostanie nam już tylko zejście do Szczyrku. 

Opis szczegółowy trasy znajdziecie poniżej: 
http://manawpodrozy.pl/barania-gora-i-skrzyczne-jednego-dnia/

Skrzyczne spod Baraniej Góry
Skrzyczne spod Baraniej Góry
Widok na Beskid Żywiecki, w tle tatrzańskie wierzchołki
Widok z wieży widokowej na Baraniej Górze
Widok z wieży widokowej na Baraniej Górze
Na Malinowskiej Skale
Na Malinowskiej Skale
Pod Skrzycznem
Pod Skrzycznem

3. Bielsko-Biała- Szyndzielnia- Klimczok- Bystra

Dość łatwa, ale niezwykle ciekawa i widokowa wycieczka, którą rozpoczynamy w Olszówce Górnej, jednej z dzielnic Bielska-Białej. Stąd wzdłuż kolejki linowej podążymy w kierunku Szyndzielni. Pod jej szczytem możemy wejść na wieżę widokową, z której rozpościera się ładna panorama na miasto i Beskid Mały. Kolejno docieramy do schroniska PTTK Szyndzielnia spod którego przy dobrej widoczności dojrzymy tatrzańskie wierzchołki. Dalej kierujemy się na Klimczok. Po drodze zdobywamy szczyt Szyndzielni, po czym z prawej strony otwiera nam się panorama na Beskid Śląsko- Morawski. Z Klimczoka natomiast czeka na nas wyjątkowy widok: pomiędzy Babią Górą, a Pilskiem dostrzeżemy Tatry! Jest na czym się pozachwycać. Następnie przechodzimy na przeciwstok- czyli podchodzimy pod Magurę, na której zboczu umiejscowiono schronisko PTTK pod…. Klimczokiem. Stąd pozostaje nam już zejście do Bystrej. 

Opis szczegółowy tego szlaku znajdziecie poniżej: 
http://manawpodrozy.pl/pomysl-na-ucieczke-przed-smogiem-klimczok-i-szyndzielnia/

Widok na tatry spod schroniska Szyndzielnia
Widok na Babią Górę spod schroniska Szyndzielnia
Widok z Klimczoka na Tatry
Widok z Klimczoka na Tatry. Po lewej Babia Góra, po prawej Pilsko
Schronisko PTTK pod Klimczokiem
Schronisko PTTK pod Klimczokiem4. Wisła Głębce- Stożek- Soszów- Czantoria- Ustroń

Bardzo ładna graniowa trasa wiodąca od Wisły do Ustronia. Po drodze odwiedzamy schronisku PTTK na Stożku, a następnie podążamy w kierunku Soszowa. Po naszej lewej stronie otwiera nam się panorama na Beskid Śląsko Morawski, a po prawej na na pozostałe szczyty Beskidu Śląskiego. Szczególnie wyróżnia się Skrzyczne, Barania Góra, a także Kotarz i leżąca tuż pod nim Hala Jaworowa. Następnie docieramy na Wielką Czantorię, na której wierzchołku znajduje się wieża widokowa. Wejście na nią pozwala jeszcze dogłębniej cieszyć się otaczającymi nas pięknymi widokami. Jeśli zastanawiacie się czy warto wydać 6 złotych na bilet wstępu na nią, odpowiadamy że warto!:) Z Czantorii czeka na nas strome zejście do Ustronia. 

Opis szczegółowy szlaku znajdziecie poniżej: 
http://manawpodrozy.pl/gdzie-z-wisly-w-gory-na-stozek-soszow-i-czantorie/

Widok spod podejścia na Stożek
Widok spod podejścia na Stożek
Na trasie, pomiędzy Stożkiem a Soszowem
Pomiędzy Stożkiem, a Soszowem
Pomiędzy Soszowem a Czantorią
Pomiędzy Soszowem a Czantorią, widok na pozostałe szczyty Beskidu Śląskiego
Widok z wieży widokowej na Czantorii
Widok z wieży widokowej na Czantorii na Ustroń i Równicę

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *